Strona główna
Interaktywny plan miastaNEW !!!
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea, galerie, artyści
Hotele, Pensjonaty
Restauracje, Bary, Puby
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
Kazimierz - Notatnik
KazimierzDolny1 - noclegi
Kazimierz - w internecie
Portal Kazimierza Dolnego
Archiwum artykułów 2004
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński
z gościnnym, niestety niezbyt częstym udziałem

Grzegorza Józefczuka

Internetowe wydanie Gazety w Lublinie


© Copyright by
STUDIO Art & Design
Serwis Internetowy Kazimierza Dolnego
Strona nieoficjalna - nieco zwariowana

WIEŚCI Z GAPIEJ GÓRY /2/

Jak zapewne wiadomo, Kazimierz Dolny objęty jest troskliwą opieką konserwatora, do którego obowiązków należy dbałość o harmonijny rozwój miasta i zachowanie jego unikalnego piękna. Stąd też, każda nowa inwestycja musi uzyskać jego akceptację. Aby wyjść naprzeciw architektom mającym zamiar podjąć prace projektowe na terenie Kazimierza, podajemy przykład wykładni wymogów estetycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

Gapia Góra ma rodzaj siły magnetycznej. Tym bardziej gdy przy stoliku siedzi np. znany malarz Franciszek Kmita. Trudno więc się dziwić, że pokusie nie oparł się również bawiący w Kazimierzu burmistrz Staufen graf Karl Egon von Hohenthal, który w swym majestacie przysiadł się do naszego stolika - znając zresztą Franciszka Kmitę od dawna. Tym samym nadarzyła się okazja do chwili refleksji na temat uroku obu miasteczek oraz ludzi tworzących ich klimat.

Bogdan Markowski zrealizując rzeźbę kundelka - podzielił środowisko Kazimierza na dwa obozy - za, a nawet przeciw. Piesek wolał więc na wszelki wypadek usadowić się na swoim miejscu już na dwa dni przed oficjalnym odsłonięciem, kiedy to pogoda też była "pod psem". Odsłonięcie odbyło się na podobieństwo chrztu statku. Przez rozbicie buteleczki trunku o cokół. W roli "Ojca Chrzestnego" - nie mylić z filmem F. Coppoli - wystapił Józef Miłosz.

Powszechnie wiadomo, że Maria i Jerzy Kuncewiczowie byli małżeństwem wyjątkowym, również z tego powodu, że stanowili nierozłączną parę. Nic zatem dziwnego iż Kuncewiczówka staje się miejscem pielgrzymek nowożeńców, pragnących chociaż sfotografować się w tym zaczarowanym miejscu. O ile wierzyć plotkom, panny młode są nawet gotowe pozostawić tu wianek. Jak dotychczas wnioski te pozostały bez echa.

Nie wypada by w sezonie ogórkowym Kazimierz wlókł się w ogonie. Dlatego ludzie odpowiedzialni za kształtowanie oblicza miasta, postanowili zintegrować miejscową faunę ze środowiskiem artystycznym Kazimierza. Myśl tę pierwsze podchwyciły zaskrońce, wybierając swego wysłannika do przeprowadzenia negocjacji z władnym przedstawicielem władz. Jesteśmy jednak pełni obaw, czy emisariuszowi uda się dojść cało pod właściwy adres.

Poprzednia Następna


Opt. IE 4.x 1024x768 High Color, pełny ekran. Strony zawierają dużą ilość zdjęć.
IDIO - TELE
Prawidłowe odpowiedzi po przytrzymaniu myszy na zdjęciu
Nowy przepis na koktajl?
No niezupełnie. Jest to 
zaskakująco nowatorski 
sposób ładowania komórki
Który z nich jest Szkotem?
Niewiarygodne !!! Zgadłeś. 
Prawdziwym Szkotem
jest ten z lewej strony
 - w kraciastej koszuli
Nowe odkrycie Dänikena?
Tym razem pudło :-(
Jest to kosmogoniczna wizja
Jarosława Koziary zrealizowana
na janowieckich błoniach.