Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński
© Copyright by
STUDIO Art & Design


GDAŃSK W MAŁYM GDAŃSKU

Biżuteria autorów współpracujących z Galerią klucznik w Gdańsku"Gdańsk w Małym Gdańsku"!!! Taki niezwykły tytuł nosi wystawa, na którą zaprasza galeria w "Domu Michalaków" we dworze przy ul.Nadrzecznej 24. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Otóż przypomnieć trzeba, że Kazimierz nazwano swego czasu właśnie "Małym Gdańskiem" ze względu na podobieństwa istniejące pomiędzy miastami. Szczegółowe wyjaśnienia - znajdziecie w katalogu wystawy.
Czesław Tumielewicz - Martwa natura z rozciętymi dyniami Czesław Tumielewicz - Kwitnące fioletyCzesław Tumielewicz - Zachód słońca Póki co warto wiedzieć, że w kazimierskiej galerii goszczą artyści z Gdańska "Wielkiego" - malarz, profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Czesław Tumielewicz, Maryna Górska - Kobylińska oraz aż .... 14 artystów tworzących małe formy rzeźbiarskie ze srebra oraz "płonących kamieni", czyli bursztynu! Jest na co popatrzeć: naprawdę warto! Na zdjęciach prezentujemy obrazy Tumielewicza pt. "Kwitnące fiolety", "Martwą naturę z rozciętymi dyniami" oraz - jak najbardziej marynistyczny - "Zachód słońca". Jak maluje Górska-Kobylińska, zobaczymy na reprodukcji obrazu p t. "Brązowy storczyk". Natomiast niezwykłą biżuterię, którą można i obejrzeć, i kupić, demonstruje na naszych zdjęciach jedna z najładniejszych kazimierzanek - Lidka. Spójrzcie na tę kolekcję srebrno - bursztynową: jakby wysypała się z martwej natury pędzla Profesora Tumielewicza!!! Właścicielami "Domu Michalaków" są Wanda i Janusz - oczywiście - Michalakowie, artystów z wybrzeża sprowadziła do "Małego Gdańska" Hanka Klucznik z gdańskiej Galerii klucznik. Maria Górska - Kobylińska - Brązowy storczyk
GDAŃSK W "MAŁYM GDAŃSKU"    W niedzielne południe 4 września w Domu Michalaków, odbył się wernisaż malarstwa i biżuterii artystycznej - prezentowanej przez Galerię klucznik z Gdańska. W wystawie "Gdańsk w Małym Gdańsku" wzięło udział 14 artystów wytwarzających prace ze srebra i bursztynu. Wymieniamy ich w kolejności alfabetycznej: Paulina Binek, Mariusz Drapikowski, Mariusz Gliwiński, Anna Greszczyńska-Nowińska, Krzysztof Grabowski, Wiktor Klechowicz, Jarosław Mróz, Elżbieta Pawłowska, Marek Pawłowski, Stefan Plota, Piotr Reszczyński, Mariusz Zajko i Dariusz Zarański. Najbardziej awangardowe wyroby ze srebra i bursztynu wytwarzają pani Greszczyńska- Nowińska (z jej kolekcji pochodzi np. kostka bursztynu nabita na srebrny widelec i inne "sztućce") oraz Paulina Binek, której naszyjniki z gigantycznych "paciorków" bursztynowych nanizanych na ... sznur mogłyby zagrać w filmie "Ogniem i mieczem". Wzory ogromnie podobające się młodym stosują Zajko z Grabowskim , natomiast biżuterię "środka" zademonstrował pan Gliwiński. Sympatię dla swoich wyrobów pozyskali też Klechowiczowie - ojciec i syn, a także państwo Pawłowscy swoją niezwykle elegancką kolekcją naszyjników, a Stefan Plota - miniaturowymi instrumentami. W centrum zainteresowania znalazł się przede wszystkim Mariusz Drapikowski - autor form rzeźbiarskich ze srebra i bursztynu. Gdańscy artyści przywiezli ze sobą ciekawą ksiązkę pt."Bursztyn i gdańscy bursztynnicy" wybitnego znawcy - Wiesława Gierłowskiego, który tak oto we wstępie napisał: "Historia bursztynnictwa znacznie wyprzedza początek dziejów miasta Gdańska. Praca przy bursztynie była nieodłącznym komponentem życia społeczeństw przy ujściu Wisły"...Wystawa "Gdańsk w małym Gdańsku" cieszy się ogromnym powodzeniem u zwiedzających miasteczko. G.Z.G.