Strona główna
Interaktywny plan miastaNEW !!!
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea, galerie, artyści
Hotele, Pensjonaty
Restauracje, Bary, Puby
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
Kazimierz - Notatnik
KazimierzDolny1 - noclegi
Kazimierz - w internecie
Portal Kazimierza Dolnego
Archiwum artykułów 2004
prowadzenie strony
Stefan Kurzawiński

zdjęcia:
Krzysztof Kwaskowski


Fara w Kazimierzu Dolnym
zdjęcia: Krzysztof Kwaskowski
tekst: Gabriela i Józef Czerwiec
cena 30 zł.

Organy Fary
w Kazimierzu Dolnym
wykonawca: Roman Perucki
Cena: 25  zł

© Copyright by
STUDIO Art & Design

Serwis Internetowy Kazimierza Dolnego
Hotele, pensjonaty, wydarzenia kulturalne


KOŚCIÓŁ FARNY W KAZIMIERZU DOLNYM
 
Kościół farny w Kazimierzu Dolnym - fot. Krzysztof Kwaskowski

Początki kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym sięgają najprawdopodobniej jeszcze okresu romańskiego. W 1325 roku ustanowiono tu parafię, a ok. 1345 r. podjęto gotycką rozbudowę kościoła. Odbudowa kościoła ze zniszczeń po pożarach w latach 1561 i 1585, połączona z manierystyczną przebudową, miała miejsce w okresie największej świetności miasta. Prace rowadzone były w latach 1586 - 89 (odbudowa nawy) oraz 1610 - 13 (podwyższenie nawy i budowa nowego prezbiterium) kiedy działał tu znany architekt lubelski, pochodzenia włoskiego, Jakub Balin.
W prebiterium uwagę przykuwa ołtarz główny z obrazami z 1853 r. przedstawiającymi męczeństwo św. Bartłomieja (dolny) oraz postać św. Kazimierza. Antepedium (osłonę przedniej części ołtarza) zdobi XVIII wieczny kurdyban z tłoczonej i barwionej skóry. W ołtarzu umieszczony był pierwotnie obraz Trójcy Świętej, który obejrzeć można teraz w zakrystii, dokąd z prezbiterium wiedzie barokowy portal z marmuru. W wyposażeniu prezbiterium są także stalle (ozdobne ławki) z I połowy XVII wieku oraz intarsjowana ambona z 1615 r. z późniejszym rokokowym zwieńczeniem.
W nawie głównej, po tej samej stronie co zakrystia, mieści się ołtarz boczny ufundowany w 1621 r., w którym dawny obraz główny zastąpiono XIX - wiecznym. Tuż obok jest wejście do Kaplicy Różańcowej zbudowanej w latach czterdziestych XVII wieku. Nazwa jej pochodzi zapewne od umieszczonej wysoko nad wejściem rzeźby Najświętszej Marii Panny, która w wyciągniętej dłoni trzymała kiedyś różaniec. Fundatorem kaplicy był prawdopodobnie sekretarz króla Zygmunta III Wazy - Marek Radzik, a jej budowniczym - Piotr Likkiel, Włoch, architekt królewski, który mieszkał w tym czasie w Kazimierzu. Kaplica ma eliptyczne sklepienie z latarnią zaprojektowaną w 1922 r. przez Jana Koszczyc - Witkiewicza. Samo sklepienie ozdobione jest malowidłem Trójcy Świętej, wykonanym w okresie międzywojennym, przez Tadeusza Pruszkowskiego. We wnęce po prawej stronie arkady wejściowej - kopia rzeźby Madonny z Dzieciątkiem z I poł. XV wieku, której oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym.
Dalej, po tej samej stronie nawy, znajduje sie Kaplica Borkowskich (1612 - 15) ufundowana przez córkę Jana Kochanowskiego z Czarnolasu - Elżbietę - primo voto Borkowską. Sklepienie kolebkowe z lunetami. Wewnątrz; pomiędzy arkadami wejściowymi tablica nagrobna wnuków fundatorki, późnorenesansowe epitafia proboszczów kościoła farnego oraz popiersie Mikołaja Przybyły.
Po przeciwnej stronie nawy Kaplica Górskich, obecnie p.w. NMP nieustającej Pomocy. Ufundowana została przez wójta kazimierskiego Wawrzyńca Górskiego i innych mieszczan w czasie epidemii w 1615 r. Zbudowana na planie kwadratu, ma kopułę z ośmioboczną, pięknie zdobioną latarnią. W ołtarzu obraz główny Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z przełomu XIX i XX wieku, poniżej zaś malowidło na desce z 1636 r. z wyobrażeniem pokłonu Trzech Króli. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz z II połowy XVII w. przedstawiający św. Wincentego Ferneriusza, patrona pracujących na wysokościach. Antepedium kurdybanowe z I poł. XVII w.
Pomiędzy wejściem do kościoła, a prezbiterium uwagę zwraca kamienna chrzcielnica nosząca cechy warsztatu rzeźbiarskiego znanego florentczyka Santi Gucciego, który w tym okresie pracował na zamku w Janowcu. Za chrzcielnicą ołtarz boczny w kształcie niezmienionym od 1621 r. Obraz główny przedstawia św. Marię Magdalenę, poniżej trzy sceny z życia św. Cecylii. Antepedium kurdybanowe z XVIII w. Szczególną uwagę zwracają rokokowe konfesjonały, żyrandol z głową jelenia z pocz. XVII w. przedewszystkim zaś wspaniałe organy. Ich modrzewiowa, rzeźbiona oprawa (prospekt) z 1620 r. jest przykładem wielkiego kunsztu snycerskiego inspirowanego sztuką flamandzką. Same organy są prawdopodobnie dziełem kazimierskiego organmistrza Szymona Liliusza. Rozbudowane w XIX wieku posiadają obecnie ponad 1400 piszczałek. Są też najstarszym zachowanym w całości tego typu instrumentem w Polsce.

Na podstawie: Katarzyna de Mezer-Sobotkowska, Zbigniew Sobotkowski.
Kazimierz Dolny - Przewodnik Turystyczny.
Zobacz również: http://www.kuria.lublin.pl/parafie/kazimierz/
Kontakt:e-mail: t.lewniewski@kuria.lublin.pl
Powrót Kliknij w obrazek! Ukaże sie powiększenie.


WNĘTRZE
Nawa - 38kB Ołtarz główny - 38kB Organy - 38kB Madonna z Dzieciątkiem - 38kB Chrzcielnica - 38kB