Strona główna
Kazimierz Dolny
AktualnoPci
Kronika wydarzeń
Muzea, galerie, artyPci
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urz+/-d Miasta
Archiwum
WiePci z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA III


WERNISAŻ MALARSTWA DARIUSZA CIĘŻAKA.
W sobotę 18 września w Kucewiczówce odbył się wernisaż malarstwa Dariusza Ciężaka pt "Pejzaże Kazimierza II". Autor, jest absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego przy UMCS w Lublinie. Od 1988 roku jest członkiem Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie. Jest to już druga prezentacja obrazów tematycznie związanych z Kazimierzem. Poprzednia wystawa odbyła się również w Kuncewiczówce w 1977 roku.
W swym dorobku artysta posiada 7 wystaw indywidualnych jak również udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Wystawa będzie czynna do 10 pażdziernika b.r. Niezależnie od tego autor, jak wszyscy wolontariusze współpracujący z Fundacją Jerzego i Marii Kuncewiczów oprowadza chętnych zwiedzenia tego niezwykłego miejsca, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszościa.

KONCERT KRYSTYNY SZYDŁOWSKIEJ.
Po wernisażu Dariusza Ciężaka odbył się koncert Krystyny Szydłowskiej pt "Piosenki stare, nowsze i najnowsze". Artystka wystąpiła z towarzyszeniem Jacka Abramowicza - fortepian.
W repertuaże znalazły się znane i lubiane arie operetkowe z Chrabiny Maricy, Cliwii, Wesołej Wdówki oraz zawsze chętnie słuchane piosenki przed i powojenne takie jak; Taka mala, Na pierwszy znak, Walc Francioise, Pamiętasz była jesień, Kasztany, Serduszko puka, a także arie i pieśni specjalnie napisane dla artystki przez Jacka Abramowicza - muzyka i Zbigniewa Staweckiego - tekst. np; Mam na imię Krystyna, Bioderk, Ruda Franka i inne.
Krystyna Szydłowska - solistka Operetki Lubelskiej - znakomicie wyczuła intymną atmosferę saloniku Kuncewiczów, zjednując sobie słuchaczy swadą i poczuciem humoru /zmiana kreacji w czasie koncertu/ zapraszając do tańca i wspólnej zabawy.

GDAŃSK W "MAŁYM GDAŃSKU"
Otwarcie wernisażu Gdańsk w Małym Gdańsku W niedzielne południe 4 września w Domu Michalaków, odbył się wernisaż malarstwa i biżuterii artystycznej - prezentowanej przez Galerię klucznik z Gdańska. W wystawie "Gdańsk w Małym Gdańsku" wzięło udział 14 artystów wytwarzających prace ze srebra i bursztynu. Wymieniamy ich w kolejności alfabetycznej: Paulina Binek, Mariusz Drapikowski, Mariusz Gliwiński, Anna Greszczyńska-Nowińska, Krzysztof Grabowski, Wiktor Klechowicz, Jarosław Mróz, Elżbieta Pawłowska, Marek Pawłowski, Stefan Plota, Piotr Reszczyński, Mariusz Zajko i Dariusz Zarański. Najbardziej awangardowe wyroby ze srebra i bursztynu wytwarzają pani Anna Greszczyńska- Nowińska (z jej kolekcji pochodzi np. kostka bursztynu nabita na srebrny widelec i inne "sztućce") oraz Paulina Binek, której naszyjniki z gigantycznych "paciorków" bursztynowych nanizanych na ... sznur mogłyby zagrać w filmie "Ogniem i mieczem". Wzory ogromnie podobające się młodym stosują Zajko z Grabowskim, natomiast biżuterię "środka" zademonstrował Mariusz Gliwiński. Sympatię dla swoich wyrobów pozyskali też Klechowiczowie - ojciec i syn, a także państwo Pawłowscy swoją niezwykle elegancką kolekcją naszyjników, a Stefan Plota - miniaturowymi instrumentami. W centrum zainteresowania znalazł się przede wszystkim Mariusz Drapikowski - autor form rzeźbiarskich ze srebra i bursztynu. Gdańscy artyści przywiezli ze sobą ciekawą ksiązkę pt."Bursztyn i gdańscy bursztynnicy" wybitnego znawcy - Wiesława Gierłowskiego, który tak oto we wstępie napisał: "Historia bursztynnictwa znacznie wyprzedza początek dziejów miasta Gdańska. Praca przy bursztynie była nieodłącznym komponentem życia społeczeństw przy ujściu Wisły"...Wystawa "Gdańsk w małym Gdańsku" cieszy się ogromnym powodzeniem u zwiedzających miasteczko. G.Z.G.

AUKCJA DZIEŁ PREZENTOWANYCH NA WYSTAWIE "MALARZE KAZIMIERZA - SALON LETNI '99"
 Zbigniew Szczepanek - Stodoły w Mięćmierzu - papier, akwarela, 50x72cm - cena wywoławcza1200zł. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w niedzielę 25 września o godz. 14.00 w Domu Pracy Twórczej Architekta SARP - odbyła się zorganizo-wana pod paatronatem Muzeum Nadwiślańskiego - aukcja dzieł prezen-towanych na wystawie "Malarze Kazimierza - Salon Letni ' 99".
Zainteresowanie aukcją było umiarkowane, mniejsze niż oczekiwali organizatorzy. Z tego też powodu udało sie sprzedać zaledwie - a moża aż - 27 na 54 wystawione obrazy na ogólną kwotę nieco ponad 30 000 zł. Aukcję prowadził z właściwą sobie swadą Jerzy Diatłowicki, który starał się wszelkimi sposobami ożywić atmosferę jednak niewiele to pomogło. Praktycznie żadna z prac nie uzyskał godnego odnotowania przebicia.
W kuluarach komentowany był fakt, że wielu artystów biorących udział w wystawie wycofało swoje prace z aukcji. Mieli wię za darmo udział w wystawie, katalog - nie ponosząc przy tyn żadnych kosztów, które siłą rzeczy obciążyły organizatorów. Zdaniem wielu osób, jest to niedopatrzenie regulaminowe, które powinno być w przyszłości skorygowane. S.K.

WALDEMAR ŻACZEK - W GALERII "BOHEMA"
Waldemar Żaczek - AKT - akwarela W skwarne sobotnie południe 24 września b.r. w galerii autorskiej Cezarego Garbowicza "Bohema" - odbył się wernisaż akwarel Waldemara Żaczka - "AKTY" Sam artysta, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych mówi o sobie: ...miałem naprawdę szczęście, bo moimi nauczycielami byli wspaniali artyści: Konstanty M. Sopoćko, Stefan Płużański, Aleksander Kobzdej, Wojciech Fangor, Jan Marcin Szancer, Edward Czerwiński, Feliks Roliński, Józef Tom, Józef Pakulski, Tadeusz Tuszewski, i uwaga ! - Bonawentura Lenart." Dodając przekornie: ....inna rzecz, czy ich nauki w moim przypadku nie poszły w las? W każdym razie robili, co mogli"
Pomostem pomiędzy częścią oficjalną, a tradycyjną lampką wina - stał się ten oto limeryk przytoczony przez Cezarego Garbowicza:

Był Pan, co nie bez kozery.
D.. namalował sto cztery.
Spytano go; dokąd Pan zmierza?
Odparł, że do Kazimierza.
Dlaczegóż nie do Kazimiery?


WROCŁAWSCY ARTYŚCI W DOMU MICHALAKÓW
 Otwarcie wernisażu w ogrodzie Domu Michalaków W sobotę 25 września b.r. - na zakończenie sezonu letniego, odbył się wernisaż malarstwa i rzeźby artystów z Wrocławia. Są wśród nich trzej profesorowie Akademii Sztuk Pięknych: Aleksander Dymitrowicz, Andrzej Klimczak - Dobrzaniecki, Nicole Naskow oraz czterej adiunkci: Piotr Błażejewski, Waldemar Kuczma, Janusz Jaroszewski i Łukasz Morawski, a także jeden rzeźbiarz - Stanisław Wysocki autor sławnej "Powodzianki". Przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie, obrazy i rzeźby eksponowane były zarówno w galerii jak i w ogrodzie, który z uwagi na zróżnicowane ukształtowanie terenu wzbogacał je swoją scenerią.
Jak powiedziała nam Wanda Michalak, po zakończeniu sezonu letniego Galeria będzie eksponować twórczość Antoniego Michalaka. Wystawa będzie dostępna na życzene, po uprzedniej zapowiedzi telefonicznej / 081- 8810 579/ lub pocztą elektroniczną e-mail: michalak@man.pulawy.pl