Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński

Głosuj na naszą stronę w
Kaboom Top WWW
Plus! Minus! Głosuj! Serwis Internetowy Kaboom! Serwis Internetowy Kaboom - Kaboom Top WWW


Roman GutekSławomir Rogowski

Maciej ZabojszczMaciej Mazur


© Copyright by
STUDIO Art & Design


LATO FILMÓW - 5 FESTIWAL FILMOWY I ARTYSTYCZNY 31 lipca - 8 sierpnia ' 99

PODSUMOWANIE - strona przygotowana do przedrukowania.

Plakat Lata Filmów Tegoroczne Lato Filmów zakończyło sie wielkim sukcesem. Jest to zasługą organizatorów, ale swój udział miała w tym również publiczność, w większości młoda, wrażliwa, wesoła.
Okazało sie raz jeszcze, że droga do sukcesu nie prowadzi przez wprowadzanie prohibicji - lecz stworzenie atrakcyjnego programu. To właśnie udało się organizatorom, w osobach:

DYREKTOR FESTIWALU - Roman Gutek
PRZEWODNICZĄCY RADY FESTIWALOWEJ - Sławomir Rogowski
V-ce DYREKTOR d/s PR - Maciej Zabojszcz
PRODUCENT IMPREZ ARTYSTYCZNYCH - Krzysztof Paduch
RED. NACZELNY "Bulwaru Nadwiślańskiego" - Maciej Mazur

W ramach 5 Festwalu Filmowego i Artystycznego obok projekcji filmowych organizowane były również liczne imprezy towarzyszące, które nie zawsze zdołaliśmy omówić w trakcie trwania Festiwalu. Poniżej prezentujemy więc to, co naszym zdaniem warte było odnotowania.

WYNIKI PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI:
W kategorii film polski "TYDZIEŃ Z ŻYCIA MĘŻCZYZNY" - reż. Jerzy Stuhr
W kategorii film zagraniczny "KRÓLESTWO" - reż. Lars von Trier

Ustaw kursor na zdjęciu - ukaże się podpis!!!

SOBOTA - 31 LIPCA '99

Na zdjęciu od lewej; dyrektor Festiwalu Roman Gutek, członkowie zespołu MADREDEUS oraz przewodniczący Rady Festiwalowej Sławomir Rogowski - przed mikrofonem. Kadr z filmu Lisbon story


W piękny sobotni wieczór o godz. 21.00 nastąpiło oficjalne otwarcie 5 - go Festiwalu Filmowego i Artystycznego LATO FILMÓW w Kazimierzu Dolnym, z udziałem członków zespołu MADREDEUS, który następnego dnia dał koncert na Zamku. Miłym akcentem było obdarowanie Pedro Magalhaes'a - członka zespołu, z okazji czterdziestolecia urodzin - pocałunkami czterdziestu urodziwych dziewcząt. Uroczystość zamknęła projekcja filmu "Lisbon story"
Po projekcji filmów; Tata, I Love You i Żywioł Haręza - o godz 12.30 odbyło się spotkanie z Piotrem Najsztubem i Piotrem Morawskim.
W Klubie festiwalowym wystąpił zespół Kasia Sweet Jazz Kwartet.

NIEDZIELA - 1 SIERPNIA '99Nocny spektakl zespołu MADREDEUS na Zamku
Występ portugalskiego zespołu MADREDEUS był niewątpliwie najwię-kszym wydarzeniem Festiwalu. Złożyły się na to w równym stopniu piękna muzyka, klasa zespołu z jego solistką Teresą Salgueiro jak i niepowtarzalna nocna sceneria kazimierskiego Zamku. Koncert był rejestrowany przez TVP2 i zostanie odtworzony prawdopodobnie we wrześniu w telewizji.


Spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Arthurem Reinhartem - po filmie Nic.
Spotkanie z Maciejem Dejczerem, Jackiem Jędrzejewiczem i Pawłem Kędzierskim. Koncert zespołu Garrison Fewell Kwartet - w Klubie festiwalowym.

PONIEDZIAŁEK - 2 SIERPNIA '99

Spotkanie w klubie festiwalowym Justyna Steczkowska i Aleksander DomogarowW spotkaniu wzięli udział Justyna Steczkowska, Aleksander Domogarow, Maciej Kozłowski i realizatorzy Magdalena Łazarkiewicz i Piotr Łazarkiewicz. Dyskusja była gorąca, gdyż część publiczności nie do końca była przekonana o trafności przekazu filmu. Realizatorzy i aktorzy, początkowo nerwowo, starali sie przekonać dyskutantów do własnych racji. Pod koniec dyskusja przyjęła spokojniejszą formę, głównie dzięki Justynie Steczkowskiej, potrafiącej zachować skromność i umiar. Gdy wyznała, że właśnie skończyła 27 lat - publiczność odśpiewała "Sto lat".
Interesujący przebieg miało spotkanie z Sonjią Ziemann - aktorką, tancerką - żoną Marka Hłaski, które odbyło się przed projekcją filmów Ósmy dzień tygodnia i Piękny dwudziestoletni.
Odbyły się też spotkania z Wiesławem Saniewskim i Krzysztofem Wierzbickim

WTOREK - 3 SIERPNIA '99

od lewej; Roman Gutek, Jerzy Stuhr, Kazimierz Gierat Jeden z dyskutantów
Wtorek 3 - go sierpnia był bez wątpienia dniem wielkiego triumfu Jerzego Stuhra w Kazimierzu. Pokaz filmu "Wybór" w SARP - ie, premierowa projekcja filmu "Tydzień z życia mężczyzny" i wreszcie spotkanie z widzami w Klubie Festiwalowym, które trwało do późnej nocy.
Ten wybitny aktor teatralny i filmowy, wykładowca w szkole teatralnej, a ostatnio również reżyser - pokazał, że jest perfekcjonistą w każdym calu. Szczególną sympatię publiczności zyskał umiejętnością prowadzenia dyskusji. Na zadawane pytania odpowiadał w sposób świadczący o szacunku do widza, bez względu na to czy pytanie było mądre czy banalne. Czy padło z miejsc siedzących, stojących, czy z drzewa / na zdjęciu /. W każdej, nawet nieporadnie sformułowanej kwestii, starał się dopatrzeć sensu, wychodząc naprzeciw pytającemu, rozszerzając często jego myśl. Dał wyraz, że potrafi uważnie słuchać - co nie jest powszechnie spotykaną cechą.
W Klubie Festiwalowym Sonja Ziemann, Krystyna Hamer i Wiesław Saniewski, podzielili się wspomnieniami o Marku Hłasce.
Spotkania miały również Grażyna Bryżuk i Krystyna Hamer.


ŚRODA - 4 SIERPNIA '99

od lewj: Zbigniew Benedyktowicz, Katarzyna Janowska, Ludwik Stomma. Andrzej Szczypiorski.Rafał A. Ziemkiewicz
KONIEC TYSIĄCLECIA.?
KONIEC EUROPY?

Wczoraj 4 - go sierpnia o godz.17.00 w Kuncewiczówce odbyło się sympozjum na którym wybitni publicyści podjęli próbę odpowiedzi na pytanie, czy koniec tysiąclecia będzie oznaczał koniec dotychczasowego znaczenia Europy w świecie. Padło dobre pytanie, na które jednak trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Wieczorem zdominoał wszystko film Larsssa von Triera Królestwo. Miejsca na Małym Rynku były zajęte już od wczesnego popołudnia. Wg nieoficjalnych szacunków, film obejrzało około trzech tysięcy widzów. Jest to swoisty rekord Festiwaku.
Spotkania mieli; Paweł Woldan i Jacek Blawułt.

CZWARTEK - 5 SIERPNIA '99

Koncert Mirosława Czyżykiewicza w Kuncewiczówce
KONCERT MIROSŁAWA
CZYŻYKIEWICZA.

Umiejętnie wykreowany nastrój jest jednym z ważnych elementów każdego koncertu. W przypadku gdy śpiewane są teksty poetyckie - jest to szczególnie istotne. Mirosław Czyżykiewicz wzbogacił te walory piękną muzyką, pisaną do znakomitych tekstów własnych i takich poetów jak Thomas Hardy, Josif Brodski czy K.I.Gałczyński. Na uwagę zasługuje również zespół muzyczny towarzyszący artyście. W sumie, niezwykle udany wieczór.Scenerię, w jakiej odbył się koncert osądźcie sami.

Uczestnicy dyskusji
MACIEJ DUTKIEWICZ z wielu powodów nie wzbudził entuzjazmu na swoim spotkaniu. Pretensjonalne zachowanie, brak umiejętności zachowania dystansu do swego filmu, protekcjonalny stosunek do publiczności - to tylko niektóre z nich. Jak wynikało z dyskusji, jego film Fuks nie wzbudził entuzjazmu, a nawet wyrazy aprobaty, że owszem można się pośmiać, brzmiały cieniutko. NIe był to budujący przykład dyskusji, zdominowanej wzajemną niechęcią. Reżyser przeciągał spotkanie, udając zainteresowanie dyskusją, de facto jednak odrzucał słowa wszelkiej krytyki, mając zapewne nadzię, że w końcu usłyszy coś pochlebnego. Tak sie nie stało. Dyskutanci odrzucali zarówno przesłanie filmu jak i obraz młodzieży w nim ukazanej. Padały również zarzuty nadmiernej amerykanizacji filmu, które pan Dutkiewicz /n.b. studiujący w Stanach/ ku uciesze publiczności stanowczo odrzucał. Publiczność była również zawiedziona nieobecnością Agnieszki Krukówny, można jednak przypuszczać, że źle by się czuła na tym spotkaniu. S.K.

PIĄTEK - 6 SIERPNIA '99

Uczestnicy dyskusji Czarna wolga - promująca film podczas Festiwalu
WOJACZEK.
Po projekcji, realizatorzy filmu pod przewodnictwem reżysera Lecha Majewskiego,spotkali się z widzami w klubie festiwalo-wym, wyjaśniając genezę powstania filmu, motywy przyjętej konwencji jego realizacji i odpowiadali na liczne pytania widzów. Wątpliwości dotyczyły m. innymi - czy film miał być apoteozą tragicznej postaci Wojaczka, czy raczej jego poezji.Płonące rzeźby Marka Sułka
WIECZÓR POEZJI PRZEKLĘTEJ - CZY KLĘTEJ?
Organizatorzy Festiwalu napisali w katalogu: "Dnia 6 sierpnia 1999 roku w willi "Kuncewiczówka" pozwolimy przemówić pełnym głosem poetom, którzy współtworzą obraz polskiej literatury końca XX wieku" - i pozwolili, wykazując tym samym niekompetencję, a co gorsze przekraczając granicę dobrego smaku. Niekompetencję - bowiem zapewniam Panów, to co promujecie nie będzie składało się na obraz polskiej literatury XX wieku. Granice dobrego smaku - bowiem chłystków zapisujących kartki papieru plugastwem rodem z szaletów dworcowych, nie zaprasza się wszędzie, a na imprezy o ugruntowanym prestiżu szczególnie. Wy również zostaliście ochlapani tym kloacznym językiem. Moża żałować, że swoim wyborem sprawiliście przykrość nie tylko dużej części publiczności lecz również pozostałym poetom, którzy wydaję się byli zażenowani towarzystwem jakie im narzuciliście. S.K.

Spotkanie z widzami miała Athena Sawidis.
W Klubie Festiwalowym grał zespół Andrzej Antolak Trio

SOBOTA - 7 SIERPNIA '99

AWANGARDOWY POKAZ MODY - PROWOKACJE MŁODYCH POLSKICH PROJEKTANTÓW


Teatr KTO - "Zapach czasu"
To oryginalne widowisko było znakomitym akcentem kończącego sie Festiwalu - a kazimierski Rynek, jakby stworzony do tego rodzaju spektakli. Ciekawy rodzaj ekspresji, budzi skojarzenia nie tylko z tradycją średniowiecznego teatru wędrownego, jak piszą autorzy katalogu, lecz również można się w niej dopatrywać inspiracji teatrem Tadeusza Kantora. Teatr działa pod kierunkiem Jerzego Zonia.


ZGODNIE Z OBIETNICĄ ORGANIZATORÓW - DO ZOBACZENIA 5 SIERPNIA 2000 ROKU.


Bulwar Nadwiślański Dzięki porozumieniu zawartemu z panem Maciejem Mazurem - redaktorem naczelnym codziennego biuletynu festiwalowego "Bulwar Nadwiślański" - towarzyszącemu festiwalowi od samego początku czyli od 5 lat - w naszym serwisie informacyjnym mogliśmy przedrukowywać wybrane testy z biuletynu. Mamy nadzieję, że nasza współpraca pozwoliła na pełniejszą, informację o imrezach i zdarzeniach w trakcie trwania Lata filmow. Sympatycy Bulwaru zaś, będący w czsie trwania Festiwalu, poza Kazimierzem, mogli przez Internet śledzić bieżące wydarzenia. W każdym numerze Bulwaru prezentowane było zdjęcie Miss, nagradzanej, dwiema bezpłatnymi wejściówkami do kina Wisła. Zwyciężczynią całego festiwalu - wyłonioną przez "WYSOKIE JURY" - została ta oto dziewczyna. Jej zdjęcie będzie prezentowana na stronie http://www.kazimierz-dolny.pl jeszcze przez miesiąc po zakończeniu Lata Filmów.

Miss 6 sierpnia  ' 99
MISS LATA FILMÓW
fot. Maciej Mazur