Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
KALENDARIUM
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński



Głosuj na naszą stronę w
Kaboom Top WWW
Plus! Minus! Głosuj! Serwis Internetowy Kaboom! Serwis Internetowy Kaboom - Kaboom Top WWW


© Copyright by
STUDIO Art & Design


Festiwal Filmowy i Artystyczny Lato Filmow - Kazimierz 2000.Autor plakatu:Piotr Fąfrowicz FESTIWAL FILMOWY I ARTYSTYCZNY LATO FILMÓW
Kazimierz Dolny 4 - 13 sierpnia 2000r.

Podobnie jak w roku ubiegłym, w naszej witrynie będziemy relacjonować przebieg najważniejszych wydarzeń tegorocznego Lata Filmów, korzystając z materiałów uzyskanych z Biura Festiwalu oraz ścisłej współpracy z Bulwarem Nadwiślańskim - codziennym pismem festiwalwym.
      Stefan Kurzawiński
ORGANIZATORZY:
DYREKTOR FESTIWALU - Roman Gutek
PRZEWODNICZĄCY RADY FESTIWALOWEJ - Sławomir Rogowski
V-ce DYREKTOR d/s PR - Maciej Zabojszcz
- BPiM FILMAR
DYREKTOR PRODUCENT FESTIWALU - Krzysztof Paduch
ZAKWATEROWANIE GOŚCI I DZIENNIKARZY - Grażyna Chyrchel
REDAKTOR "BULWARU NADWIŚLAŃSKIEGO" - Maciej Mazur
1. PROGRAM I TERMINARZ PROJEKCJI FILMOWYCH
2. POWRÓT


PROGRAM IMPREZ ARTYSTYCZNYCH

4 sierpnia, Rynek Główny
- koncert cygańskiego zespołu Fanfare Ciociarlia


Zece Prajini to niewielka wioska leżąca na północno-wschodnich rubieżach Rumunii. Tu właśnie mieszka dwunastu muzyków tworzących zespół Fanfare Ciocarlia - objawienie muzyki cygańskiej ostatnich lat. Do niedawna nikomu nieznani, po upadku reżimu Ceaucescu zaistnieli na festiwalach kultury Romów na całym świecie, dzięki czemu otworzyła się przed nimi droga do międzynarodowej kariery. W ten oto sposób potwierdziły się słowa trębacza Costicy "Cimai" Trifana - "Być może dla niektórych Zece Prajini jest gdzieś na końcu świata, ale na końcu świata też można robić muzykę". W zespole Fanfare Ciocarlia we wspaniałej symbiozie funkcjonują trzy pokolenia artystów, co przejawia się różnorodności wpływów pobrzmiewających w ich muzyce, od tureckich wojskowych orkiestr dętych do swingowych bandów z Nowego Orleanu. Wszystko zaś tętni charakterystycznym nerwowym rytmem kojarzącym się z dokonaniami innych popularnych artystów cygańskich, zwłaszcza z wcześniejszą twórczością Gorana Bregovica. Jako jednak że sztuka nie może ograniczać się wyłącznie do interpretacji tradycji, młodsi członkowie Fanfare Ciocarlia, przy milczącej aprobacie starszych muzyków, często przemycają w swych utworach motywy ze znanych radiowych i filmowych hitów. Grupa występowała na wielu festiwalach muzycznych, zbierając bez wyjątku pochlebne recenzje ("Muzyka magiczna i oczarowująca" - pisały gazety po koncercie w Montrealu). Współpracuje również z teatrami w Niemczech, Francji i Holandii.

7 sierpnia, willa Kuncewiczówka
- Seminarium naukowo-literackie pt. "Nowa Sztuka"


Duże zainteresowanie z jakim spotkała się premiera seminarium literacko-naukowego ugruntowało jego pozycję jako imprezy cyklicznej. W tym roku na tarasie willi Marii i Piotra Kuncewiczów ponownie zasiądą prezentujący nietuzinkowe poglądy na otaczającą nas rzeczywistość intelektualiści i twórcy funkcjonujący poza ogólnie przyjętymi wytycznymi artystycznymi. Elementami wspólnymi dla obu edycji seminarium pozostaje osoba prowadzącej dyskusję Katarzyny Janowskiej oraz kameralna formuła spotkania, różni je zaś nowy temat, pociągający za sobą całkowitą wymianę składu gości. Zaproszeni do Kuncewiczówki Mirosław Pęczak, Tadeusz Sobolewski, Maciej Świetlicki i artysta ukrywający się pod pseudonimem Ingmar Villqist podejmą próbę zdefiniowania pojęcia "nowej sztuki" - terminu powstałego na gruzach dawnego podziału na niską i wysoką kulturę, dyskutując wszystkim co ciekawe, ważne i oryginalne w ostatnich dokonaniach filmowych, teatralnych i muzycznych.

9 sierpnia, willa Kuncewiczówka
- "Wszystko jest poezja - poeci w piosence"


Impreza będzie kontynuacją spotkań poetyckich w Willi Kuncewiczówka. Planowana jest jako spotkanie z najciekawszymi autorami piosenek współczesnej polskiej estrady. W bogactwie nurtu chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli piosenki popularnej takich jak Muniek Staszczyk, Adam Nowak, Anna Saraniecka, Jacek Cygan, Kuba Sienkiewicz, jak i autorów piosenki autorskiej i literackiej - Grzegorza Turnaua, Mirosława Czyżykiewicza, Andrzeja Sikorowskiego. Dyskusję o wadze tekstu w staniu się piosenki przebojem oraz wartościach literackich słów piosenek poprowadzi Piotr Bałtroczyk. Wieczór zakończy recital Renaty Przemyk.


10 lub 11 sierpnia, Dom Architekta SARP
- Recital "Kocham więc jestem"
- spektakl dwójki aktorów śpiewających piosenki o miłości.

Muzyka Wima Martensa

Flamandzki kompozytor i muzyk Wim Mertens to artysta o międzynarodowym rozgłosie. Twórczość jego, określana mianem minimalistycznej, nawiązuje swoistym melanżem inspiracji muzyką klasyczną, rockową i popową do dokonań takich artystów jak Michael Nyman i Steve Reich. Mertens gra na instrumentach klawiszowych i gita-rach, jednak jego znakiem rozpoznawczym pozostaje charakterystyczny wysoki głos, który w połączeniu ze starannie wystylizowanym idiolektycznym śpiewem nadaje jego twórczości metafizyczny rys. Kompozycje artysty powstają w wielu formatach, od krótkich utworów do rozbudowanych, kilkuczęściowych konstrukcji. Chętnie sięga po nietypowe instrumentacje, używając np. dziesięciu puzonów, czy trzynastu klarnetów, zwykle jednak opiera się na orkiestrze kameralnej, bądź na samym fortepianie. W dorobku Wima Mertensa znajduje się ponad 50 albumów, w tym muzyka filmowa do obrazów Petera Greenaway'a i Mariona Hansela. Jego najsławniejsze dzieła to "For Amusement Only", "Strugle For Pleasure" oraz dwupłytowy projekt "Shot And Echo" i "A Sense Of Place". Choć wydawnictwa jego ukazują się z częstotliwością kilku na rok, nie uważa się za wyjątkowo płodnego artystę. "Bach komponował nowy utwór co tydzień" - mówi.


WYSTAWY:
Wystawa prac Franciszka Starowieyskiego
- miejsce - Galeria Dzwonnica


"Plakaty Franciszka Starowieyskiego z kolekcji Edmunda P. Lewandowskiego", Galeria Dzwonnica Wystawa obejmować będzie kilkadziesiąt plakatów z lat 1956-1999, pokazane zostaną prace najwybitniejsze, najbardziej charakterystyczne, najczęściej dyskutowane i ciągle inspirujące, wybrane ze wszystkich gatunków plakatu z przewagą prac filmowych.

Prezentacje Zewnętrznej Galerii AMS
1. Wystawa dotychczasowych dokonań Zewnętrznej Galerii AMS - miejsce - Hotel Łaźnia


Prezentacja edycji Galerii i działań jej towarzyszących - galerii jednobillboardowych, festiwali malowania, akcji ulicznych etc.Całość zaaranżowana będzie w formie przypominającej archiwum, dokumentującej przedsięwzięcia. Ekzpozycje uzupełni prezentacja multimedialna (komputery + projektory).

2. Stopklatka - Permanentna akcja uliczna

Przez pięć dni trwania festiwalu, na pięciu billboardach ustawionych w całym mieście zaproszeni artyści realizować będą prace, których forma sugerować będzie zatrzymany w trakcie trwania film, jego pojedynczą klatkę. Codziennie prace będą zaklejane, a na ich miejscu powstaną nowe. Poszczególne "klatki" przypomną o tym, co wydarzyło się poprzedniego dnia w mieście - nieistotne zdarzenia, zachowania przypadkowych przechodniów, impresje i wrażenia towarzyszące przebywaniu w mieście.

1. PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH
2. POWRÓT