Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński
© Copyright by
STUDIO Art & Design


VIII FESTIWAL FILMOWY
I ARTYSTYCZNY.
Lato Filmów w Kazimierzu Dolnym
2 - 11 sierpnia 2002r.

Organizator: B.P.iM "FILMAR"
Biuro Festiwalu - tel. 817 14 45/46
e-mail: biuro@filmar.com.pl
Dyrektor Festiwalu - Maciej Zabojszcz 0605 28 28 81
Autor programu filmowego - Michał Dudziewicz
Rzecznik prasowy - Izabela Kiszka 0609 08 62 67


IMPREZY ARTYSTYCZNE

Koncert węgierskiej grupy Besh o droM
Miejsce: Rynek w Kazimierzu
Data: 10.08.2002(sobota)
Zespół powstał w czerwcu 1999 roku. Prezentuje muzykę opartą na folklorze Cyganów bałkańskich i wschodnio-europejskich, jak również muzykę ludową bliskiego wschodu we własnej aranżacji. Debiut zespołu spotkał się z ogromnym sukcesem i od tego czasu koncertują z niesłabnącym powodzeniem na Węgrzech oraz wielu miastach Europy. Dynamiczna i oryginalna muzyka porywa do tańca publiczność podczas każdego koncertu. W październiku 2000 roku ukazała się pierwsza płyta CD pt. Macsó hímzés (Haft Macho).
Nazwa zespołu oparta jest na grze słów, obok znaczenia węgierskiego posiada również znaczenie w gwarze cygańskiej. Wyrażenie Besh o droM w tłumaczeniu paralelnym oznacza: trzymaj się drogi! (zapożyczone z cygańskiego: trzymaj konia!), w prawdziwym znaczeniu: idź swoją drogą i z niej nie zbaczaj.

Wystawa twórczości rodziny Młodożeńców - zmarłego w 2000 r. Jana oraz jego synów Piotra i Stanisława
Miejsce: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Galeria Letnia
Jan Młodożeniec - jeden z najwybitniejszych polskich twórców drugiej połowy XX w. Jest autorem ponad 400 plakatów oraz niezliczonych rysunków i ilustracji. Jego prace były eksponowana na ponad 40 wystawach indywidualnych na całym świecie, był laureatem dziesiątek nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych wystawach. Prace Jana Młodożeńca znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą.
Piotr Młodożeniec - absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Bohater ponad kilkunastu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Piotr Młodożeniec autorem plakatu tegorocznego Lata Filmów.
Stanisław Młodożeniec - absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Na stałe mieszka w Nowym Jorku.

Spektakl uliczny "Mazepa" w wykonaniu teatrów KTO z Krakowa, Kijowskiego Teatru Eksperymentalnego i Teatru Voskriesinnia z Lwowa.
Miejsce: Rynek Główny
Data: 9.08.2002(piątek)
Mazepa, w historii Europy Środkowej jest postacią symboliczną i uosabia te trendy w ukraińskiej myśli politycznej, które wolną Ukrainę określają państwem europejskim, niezależnym i wolnym. Treścią przedstawienia jest historia wielkiej miłości skazanej na niespełnienie. Przedstawienie bez tekstu, bogato ilustrowane muzyką i z dużą obsadą (występuje 30 osób) jest adresowane do kilkutysięcznej widowni.
Reżyseria: Jerzy Zoń.

Seminarium naukowo-literackie, kontynuacja idei spotkań intelektualistów, które odniosły duży sukces podczas poprzednich trzech edycji Festiwalu. Tym razem zaproszeni goście dyskutować będą o operze i jej związkach z filmem.
Miejsce: Willa Kuncewiczówka
Data: 7.08.2002(środa)<<< Powrót