Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński"ZAĆMIENIE".
W Kazimierzu - mieście dwóch księżyców zaćmienie słońca powino wyglądać nieco inaczej niż w pozostałej części kraju. Czy właśnie tak?
Jak się jednak okazało, w Kazimierzu tak jak wszędzie, tarczę słoneczną zasłonił również tylko jeden księżyc.Leszek Długosz

© Copyright by
STUDIO Art & Design


HISTORIA I KULTURA MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH W POLSCE
Wieczory w Kuncewiczówce.

W STRONĘ ZŁOTEJ ORDY.
W sobotę 21 pażdziernika 2000r. odbyło się spotkanie poświęcone historii i kulturze Tatarów polskich, w którym gospodarzami byli prof. dr hab. Teresa Zaniewska i Stefan Mustafa Mucharski - autorzy książki "Dziki wiatr". W programie poetycko - muzycznym wystąpili studenci; Piotr Nowik - recytacje i Marek Jarosz - muzyka i śpiew. Niemałym, lecz miłym zaskoczeniem dla uczestników, był kazimierski epizod spotkania. Znany scenograf (kazimierzanin) Michał Sulkiewicz, szczycący się tatarskim rodowodem, ukazał się zebranym w przebraniu "prawdziwego" wojownika tataskiego - a w każdym razie takim jak go widzieli realizatorzy filmu "Ogniem i mieczem". Wieczór tatarski był pierwszym z planowanego cyklu spotkań z historią i kulturą mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce. Oby kolejne były równie udane.
S.K.BIAŁORUŚ MOJA JEDYNA.
W sobotę 3 lutego 2001r. odbył się kolejny wieczór z cyklu poświęconego historii i kulturze mniejszości narodowych w Polsce - tym razem białoruskiej. Gościem spotkania był Aleksander Barszczewski - historyk literatury, tłumacz i poeta, przybyły wraz z małżonką Niną, recytującą jego poezje w oryginale. Gospodarzem spotkania już po raz wtóry była prof.dr hab. Teresa Zaniewska, która zapoznała zebranych z dziejami i kulturą mniejszości ukraińskiej w Polsce. W koncercie poetycko - muzycznym udział wzięli Piotr Nowik - recytacje oraz Małgorzata Mukosiej i Marek Jarosz i - muzyka.
Po części oficjalnej, co starniem dyrektora Fundacji Kuncewiczów - Edwarda Balawejdera stało się dobrym zwyczajem, nastąpiła druga część spotkania, podczas której pozostali goście mogli posłuchać pięknych pieśni wykonanych przy akompaniamencie gitary przez Marka Jarosza. Niektóre z nich były podchwytywane przez wszystkich uczestników. S.K.PIEWCA STEPOWEJ HELLADY.
W sobotę 21 kwietnia 2001r. w Kuncewiczówce odbył się kolejny wieczór z cyklu poświęconego historii i kulturze mniejszości narodowych w Polsce. Tym razem było to spotkanie autorskie z Tadeuszem Karabowiczem - poetą, tłumaczem i historykiem literatury, zatytułowane "Piewca stepowej Hellady". Autor, który jak powiedział, poetą poczuł się już od wczesnego dzieciństwa, zapoznał zebranych ze swym bogatym dorobkiem poetyckim i translatorskim. Gospodarzem spotkania, jak i całego cyklu, była prof.dr hab. Teresa Zaniewska, która we wprowadzeniu przedstawiła obszerny rys historyczno - kulturowy mniejszości ukraińskiej w Polsce. W koncercie poetycko - muzycznym udział wzięli towarzyszący jej od początku Piotr Nowik - recytacje i Marek Jarosz gitara i śpiew.
S.K.