Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński

Głosuj na naszą stronę w
Kaboom Top WWW
Plus! Minus! Głosuj! Serwis Internetowy Kaboom! Serwis Internetowy Kaboom - Kaboom Top WWW

© Copyright by
STUDIO Art & Design


TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZABYTKAMI - Oddział w Kazimierzu DolnymTOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZABYTKAMI
Oddział w Kazimierzu Dolnym

KAZIMIERSKIE SPOTKANIA Z ZABYTKAMI
Spotkania z Zabytkami - wrzesień ' 99
Wrześniowy numer miesięcznika "SPOTKANIA Z ZABYTKAMI" poświęcony jest w całości naszemu miastu - Kazimierzowi Dolnemu.
W artykule wstępnym Redakcja pisze, m. innymi; "...Od wielu pokoleń miasteczko stanowi nie tylko temat dla malarzy i literatów, ale również dla sporej liczby osób jest jedynym sposobem na coroczny, wręcz rytualny kontakt z zabytkami i przyrodą.
I dalej, przytaczając słowa wybitnego pisarza i eseisty Adolfa Rudnickiego "...nie ma w kraju drugiej takiej miejscowości, która tak łatwo przywraca ludziom dar poezji, zachwaszczony wśród codziennych trudów i codziennej bezmyślności."
Redakcja przypomina również, że numer ten powstał z inicjatywy przewodniczącego kazimierskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pana Pawła Lisa.
Jak było do przewidzenia, w Kazimierzu prawie natychmiast zostały wykupione wszystkie egzemplarze, którymi dysponowało Muzeum Nadwiślańskie. Na pocieszenie możemy jednak powiedzieć, że wg uzyskanych informacji w połowie października spodziewana jest dostawa dodatkowych egzemplarzy, które można będzie nabyć w galerii Dzwonnica.
Chętnym bliższego zapoznania się z miesięcznikiem "SPOTKANIA Z ZABYTKAMI" polecamy również odwiedzenie strony internetowej pisma http://www.spotkania.pl


OTWARTE ZEBRANIE ODDZIAŁU, które odbyło się w Kamienicy Celejowskiej w niedzielę 28 listopada b.r. z udziałem przedstawicieli Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz redakcji "Spotkań z Zabytkami" - poświęcone problemom wydawniczym tego miesięcznika, było znakomitą okazją do podsumowania dokonań Oddziału, jak również określenia kierunków działania w 2000 roku.
W programie zebrania przewidziano:
- występ Kółka Historycznego przy Szkole Podstawowej w Kazimierzu Dolnym pt.: "Scenki historyczne z życia miasta Kazimierza"
- wykład prof. Adama J. Miłobędzkiego na temat: "Kazimierz Dolny w świadomości Polaków"
- wystąpienie mgr Wandy Michalakowej poświęcone "kazimierskiemu" numerowi "Spotkań z Zabytkami" oraz prezentację miesięcznika i jego zamierzeń redakcyjnych i wydawniczych w 2000 roku.
Scenki historyczne znakomicie przygotowane przez panią Annę Walencik, wykład prof. Adama Miłobędzkiego a następnie w trakcie dyskusji, repliki Tadeusza Michalaka i Piotra Rucińskiego, jak również prezentacja przygotowanego do druku albumu prof.Henryka Dąbrowskiego pt. "Plenery w Kazimierzu Dolnym" - uczyniły spotkanie barwnym, ciekawym - a co ważniejsze pożytecznym.
S.K.