Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński"ZAĆMIENIE".
W Kazimierzu - mieście dwóch księżyców zaćmienie słońca powino wyglądać nieco inaczej niż w pozostałej części kraju. Czy właśnie tak?
Jak się jednak okazało, w Kazimierzu tak jak wszędzie, tarczę słoneczną zasłonił również tylko jeden księżyc.Leszek Długosz

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XI


RYSUNEK I MALARSTWO ANTONIEGO MICHALAKA /1902 - 1975/
- w 25 rocznicę śmierci.
Antoni Michalak, syn chłopa spod łowickiej wsi, naukę rozpoczął w 1916 roku w Odessie, dokąd rzuciły go wojenne losy. Kontynuował ją w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych - u Miłosza Kotarbińskiego, a później u Tadeusza Pruszkowskiego. Kazimierz pojawił się już w pierwszym samodzielnym obrazie Michalaka - była nim "Bajka o szczęśliwym człowieku" z 1925r. Czyżby Kazimierz miał przynosić szczęście Michalakowi ? Jednoznacznej odpowiedzi na to nie ma, ale po powrocie z zagranicy artysta rozpoczął budowę swego domu właśnie w Kazimierzu - i od 1928 roku osiadł tu na stałe. Tu też powstały bodaj najpiękniejsze dzieła Michalaka, cykl wielkich "Ukrzyżowań". Dom Michalaka przy ul. Zamkowej stał się później jednym z ośrodków życia kulturalnego i towarzyskiego w Kazimierzu.
Na podstawie książki Waldemara Odorowskiego "Malarze Kazimierza" - opr.S.K.KUNCEWICZÓWKA - Longin Jan Okoń - wieczór autorski.
Longin Jan Okoń jest poetą i pisarzem o niezwykle szerokiej gamie zainteresowań. Znany jest powszechnie jako twórca rozmiłowany w lubelszczyźnie i jej historii. W swym dorobku posiada ponad 50 utworów literackich, historycznych, oświatowych i etnograficznych, w tym 6-ciu historycznych opowieści indiańskich. Jego ksiązki osiągnęły łączny nakład ponad dwa miliony egzemplarzy.
Longin Jan Okoń jest mistrzem w kreśleniu ludzkich sylwetek, a jego proza cechuje się wartką narracją, barwnością opisów, zróżnicowaniem sylwetek bohaterów. Nic więc dziwnego, że jest również poetą. Uprawia poezję - przesiąkniętą wielką mądrością życiową i miłością do człowieka i wiarą, że czynienie dobra jest warte wszelkich poświęceń. Być może te właśnie cechy spowodowały, że został kawalerem "Orderu Uśmiechu". S.K.KUNCEWICZÓWKA - Stanisław Ożóg - portrety kobiet "Róża".
Stanisław Ożóg - malarz, grafik, rysownik, tym razem /nie jest to bowiem jego pierwsza wystawa w Kuncewiczówce/ dedykuje swoje prace kobiecie. To jak chciałby widzieć kobietę, zawarł w tytule wystawy - "Róża". A więc piękno, powab i urok - lecz również kolce.... Tyle, że tej ostatniej cechy w przedstawionych pracach trudno byłoby się doszukiwać. Subtelna kreska, nawiązująca świadomie do form secesyjnych, każe nam idąc za wizją artysty, postrzegać tylko nieuchwytne piękno, tajemniczość, zmysłowość - nie tę z dowcipów o blondynkach - lecz tę, wynikającą z istoty kobiecości, stawianej na piedestale.
Na wernisażu wystąpił zespół "WW" /Ryszard Woyno i Juliusz Wesołowski/ grając popularne melodie lat minionych.
S.K.KUNCEWICZÓWKA - Halina Birenbaum - pisarka, poetka.
W Kuncewiczówce gościła mieszkająca od 1946 r. w Izraelu pisarka Halina Birenbaum wraz z mężem Henrykiem. Była więźniarką obozów koncentracyjnych na Majdanku, w Oświęcimiu, Ravensgruk, Neustadtglewe. Cudem ocalała z zagłady. Jest autorką głośnej książki "Nadzieja umiera ostatnia" wg której powstał również film. Mimo swych tragicznych doświadczeń, doszukująca się uporczywie w ludzkich postawach elementów dobra. Wielce zasłużona w prowadzeniu działalności edukacyjnej (głównie wśród młodzieży) mającej na celu wyjaśnianie prawdy o wzajemnych złożonych stosunkach Polaków i Żydów.
Podczas ostatniego pobytu w Polsce w kwietniu 2001r. została uznana przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów - "Człowiekiem Pojednania"
S.K.