Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński


© Copyright by
STUDIO Art & Design


ARCHIWUM - KSIĘGA XVI
DWA KSIĘŻYCE - Michał Smółka.
W sobotę 30 września w Hotelu - Restauracji "Dwa Księżyce" odbył sie wernisaż malarstwa Michała Smółki. We wstępie do katalogu, Jerzy Gnatowski tak pisze o malarstwie artysty: "... Ileż trzeba powściągliwości w operowaniu pasteką. NIemal jak kredką - łatwo jest popaść w słodycz (koloru) w "pastelki" co zauważył Michał, należy skromnie, ascetycznie malować - niemal kilkoma kolorami. O, wówczas pojawiają się dzieła".S.K.


KUNCEWICZÓWKA - Wioletta Dzierba.
Wioletta Dzierba uprawiająca głównie sztukę wystawienniczą, w Kuncewiczówce zadebiutowała prezentując malarstwo olejne na kartonie w zakresie martwej natury i portretu oraz jako projektantka mody. Przedstawione przez nią kreacje wzbudziły duże zainteresowanie zgromadzonych na wernisażu gości, na prośbę których przebrała się w jedną z zaprojektowanych przez siebie kreacji balowych. S.K.


GALERIA BOHEMA - Jacek Kwiatkowski.
Jacek Kwiatkowski urodził sie w 1968r. w Chełmie. Obecnie mieszka w Lublinie. Malarstwo uprawia od początku lat dziewięćdziesiątych. Do ulubionych technik zalicza rysunek, akwarelę i gwasz. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swe prace wystawiał w kraju i za granicą. W dorobku posiada dwie wystawy indywidualne i cztery zbiorowe. S.K.


DOM MICHALAKÓW - Jacek Sienicki
Jacek Sienicki urodził się w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach prof. R.Tomorowicza, A.Rafałowskiego, M.Włodarskiego i Artura Nacht - Samborskiego. U niego otrzymał w roku 1954 dyplom z malarstwa. Od 1954 roku asystent w macierzystej uczelni - obecnie profesor zwyczajny. Sienicki malując dotyka najbardziej czułych miejsc naszej natury, tych miejsc, o których najczęściej chce się zapomnieć. Nie ma w tym jednak żadnego okrucieństwa; uroda obrazów Sienickiego nie tyle łagodzi tego rodzaju doznania, co nadaje im inną treść. Dzięki temu malarstwu można nie tylko zrozumieć, czym jest człowieczeństwo, ale doznać tego, jak wiele wymiarów się na nie składa. A wtedy łatwiej się zgodzić z tym wszystkim, co niemożliwe.
Waldemar Odorowski - wstęp do katalogu.KUNCEWICZÓWKA - Wystawa zbiorowa
Tym razem w Kuncewiczówce swoje prace prezentuje troje artystów. Małgorzata Sobala - Balana, którą jak sama twierdzi fascynuje światło - będące głownym motywem jej twórczości (malarstwo olejne i pastele). Agata Stasz z upodobaniem maluje kompozycje kwiatowe i roślinne (akwarele). Kazimierz Stasz uprawia rzeźbę, medalierstwo oraz zajmuje się również rekonstrukcją i renowacją form rzeźbiarskich i architektonicznych - (medale oraz rzeźba kameralna). Jest autorem m.innymi "Ściany Pamięci" i pomnika Juliusza Słowackiego w Lublinie oraz pomnika Tadeusza Kościuszki w Bełżycach. Ostatnio, na zamówienie Dystryktu 2230 Rotary International podjął sie wykonania tablicy upamiętniającej niedawno zmarłego Jana Karskiego, która zostanie odsłonięta w Kazimierzu. S.K.DOM MICHALAKÓW - Tadeusz Majda.
Tadeusz Majda studiował w łódzkiej PWST na Wydziale Grafiki (dyplom w 1975r.). W 1975r. podjął prace w Międzynarodowym Zakładzie Plastyki w Pracowni Scenografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, wystawiennictwa, poligrafii oraz scenografii filmowej, TV i teatralnej. S.K.