Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński


© Copyright by
STUDIO Art & Design


ARCHIWUM - KSIĘGA XVII
SEMINARIUM REPORTAŻU - Kazimierz 2000
Maria Blimel i Wanda Wasilewska W środę 25 pażdziernika jury w składzie; Grażyna Bączkowska, Jarosław Chołodecki, Jacek Maziarski i Bogusław Wróblewski - pod przewodnictwem Marcela Łozińskiego ogłosiło wyniki konkursu. Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymały; Maria Blimel i Wanda Wasilewska z Radia "Merkury" za reportaż "Myślałem, że to przeze mnie". Nagrodę główną - stypendium im. Jacka Stwory otrzymał Ireneusz Białek, dziennikarz niezależny z Krakowa za reportaż "Page", a wyróżnienie Katarzyna Michalak z Radia Lublin za reportaż "Moja góra lodowa". W kokursie o tematyce samorządowej I miejsce zdobyła Irena Piłatowska (nieobecna podczas wręczania nagród) za reportaż "Miejsca, które zaskakują - Morawica". Wyróżnienie zdobyła także Iwona Krzyżak z Konina.
S.K.
Irenusz Białek Katarzyna Michalak Iwona KrzyżakWIECZÓR TATARSKI - w Kuncewiczówce
W sobotę 21 pażdziernika odbyło się spotkanie p.t. "W stronę Złotej Ordy" - poświęcone historii i kulturze Tatarów polskich, w którym wzięli udział: prof. Teresa Zaniewska i Stefan Mustafa Mucharski - autorzy książki "Dziki wiatr". W programie poetycko - muzycznym wystąpili studenci; Piotr Nowik i Marek Jarosz. Niemałym, lecz miłym zaskoczeniem dla uczestników, był kazimierski epizod spotkania. Znany scenograf (kazimierzanin) Michał Sulkiewicz, szczycący się tatarskim rodowodem, ukazał się zebranym w przebraniu "prawdziwego" wojownika tataskiego - a w każdym razie takim jak go widzieli realizatorzy filmu "Ogniem i mieczem". Wieczór tatarski był pierwszym z planowanego cyklu spotkań z historią i kulturą mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce. Oby kolejne były równie udane. S.K.DOM MICHALAKÓW - Krzysztof Raczyński - Krzyr
W sobotę 7 pażdziernika b.r. w Domu Michalaków odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Raczyńskiego - Krzyra, na której artysta zaprezentował swój 30 - letni dorobek.
W katalogu, Krzysztof Raczyński snuje m. innymi takie oto refleksje "...Czuję, że dzisiejszy Kazimierz, to już nie jest moje miasto. Sto knajp, tysiące samochodów, sobotnio - niedzielne tłumy specyficznych "turystów", parę mizernych galerii i pozory artystycznego życia. Każdy z nas zamyka się w sobie i swoich sprawach. Znak czasu. Jaki więc jest sens tu być i jeszcze na dodatek malować? Chyba z przyzwyczajenia. O obrazach, które pokazuję na wystawie, krótko - to jest tak jak z płytami zespołu Rolling Stones, długi czas którejś nie słucham, potem nagle - ale to niezłe. I tak się to toczy..."JAK POWSTAJE OBRAZ ? - wg Andrzeja Kołodziejka
ANDRZEJ KOŁODZIEJEK - artysta malarz mieszkający w Rzeczycy k/Kazimierza, również chętnie wychodzi w plener. Nie często sie jednak zdarza, by tego samego dnia, o tej samej godzinie spotkać na raz dwu znanych artystów malujących kazimierski Rynek. Prezentujemy więc równolegle inny obraz, który również od początku, powstawał w tym samym miejscu i czasie.
S.K.