Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński


© Copyright by
STUDIO Art & Design


ARCHIWUM - KSIĘGA XVIII
Rocznica "Krwawej Środy"
Mianem "Krwawej Środy" określona została pacyfikacja dokonana przez hitlerowców 18 listopada 1942r i w dniach następnych na terenie Bochotnicy, Cholewianki, Helenówki, Jeziorszczyzny, Kazimierza, Lasu Miejskiego, Parchatki, Rogowa, Rzeczycy, Witoszyna, Włostowic i Zbędowic Kolonii. Zamordowano wówczas ponad 100 mężczyzn. W 58 rocznicę tych tragicznych wydarzeń odprawione zostały nabożeństwa oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem wzniesionym dla uczczenia pamięci ofiar tamtych pamiętnych dni.Kazimierz Dolny - by night
Jeśli niedługo w reklamie TV jednej ze znanych marek kawy wyda ci się, że rozpoznajesz znajome miasto, a może i znajomych ludzi - nie pomylisz się. Rzeczywiście w Kazimierzu, późną nocą, z udzialem licznych statystów, taka reklama była kręcona. Silne jupitery w rejonie Dzwonnicy i Fary ukazały Kazimierz w nieznanym na codzień świetle. A że pięknemu jest zawsze "do twarzy" - przekonasz się zapewne niebawem.

Kazimierz Dolny na Wystawie Światowej "EXPO 2000" w Hanowerze.
W środę 4 października b.r. na EXPO 2000 w Hanowerze rozpoczęły się Dni Lubelszczyzny. Z Kazimierza na wystawie znajdą się; replika studni stojącej na Rynku u wylotu ul. Lubelskiej - wykonana przez stolarnię Muzeum Nadwiślańskiego oraz słynne kogutki z piekarni Cezarego Sarzyńskiego.

Partnerstwo miast; Kazimierz Dolny - Staufen.
Jak donoszą źródła dobrze poinformowane, w Kazimierzu gości oficjalna delegacja miasta partnerskiego Staufen, której przewodniczy burmistrz graf Karl Eugen von Hohenthal. Partnerstwo miast Staufen - Kazimierz Dolny datuje sie od maja 1992 roku. O wynikach rozmów postaramy się poinformować, w miarę uzyskanych informacji, w okresie późniejszym. Narazie zapraszamy na Gapią Górę gdzie w niedzielne słoneczne popołudnie mieliśmy zaszczyt, przy kufelku piwa, porozmawiać z grafem K. E. von Hohenthal - nieoficjalnie. S.K.

Jeśli jesień - to w Kazimierzu.