Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński"ZAĆMIENIE".
W Kazimierzu - mieście dwóch księżyców zaćmienie słońca powino wyglądać nieco inaczej niż w pozostałej części kraju. Czy właśnie tak?
Jak się jednak okazało, w Kazimierzu tak jak wszędzie, tarczę słoneczną zasłonił również tylko jeden księżyc.Leszek Długosz

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XX


"Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir
- czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza."
W niedzielę 18 lutego o godz.12.00 w Galerii Dzwonnica, nastąpiło odsłonięcie obrazu pt. "Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir - czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza" (olej na płótnie 5x2m).Ten niezwykły pomysł zbiorowego malowania powstał w kręgu członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. U podstaw idei legła przewrotna myśl, że rozkwit Kazimierza Dolnego pokrywał się w czasie z twórczością Wiliama Szekspira - a skoro tak, to gdyby znał nasze miasteczko, niechybnie nie mógłby się oprzeć jego urodzie. A wtedy, kto wie? Może akcja jednego ze słynnych dramatów zyskałaby nową scenerię? Patronat nad obrazem sprawuje Muzeum Nadwiślańskie, natomiast promocją na terenie kraju zajmie się Agencja Kaliszewski. Obraz malowany był przy otwartej kurtynie, tak że publiczność mogła obserwować go in statu nascendi. Procesowi powstawania obrazu od samego początku towarzyszyło duże zainteresowanie mediów.


BIAŁORUŚ MOJA JEDYNA.
W sobotę 3 lutego 2001r. odbył się kolejny wieczór z cyklu poświęconego historii i kulturze mniejszości narodowych w Polsce - tym razem białoruskiej. Gościem spotkania był Aleksander Barszczewski - historyk literatury, tłumacz i poeta, przybyły wraz z małżonką Niną, recytującą jego poezje w oryginale. Gospodarzem spotkania już po raz wtóry była prof.dr hab. Teresa Zaniewska, która zapoznała zebranych z dziejami i kulturą mniejszości ukraińskiej w Polsce. W koncercie poetycko - muzycznym udział wzięli Piotr Nowik - recytacje oraz Małgorzata Mukosiej i Marek Jarosz i - muzyka.
Po części oficjalnej, co starniem dyrektora Fundacji Kuncewiczów - Edwarda Balawejdera stało się dobrym zwyczajem, nastąpiła druga część spotkania, podczas której pozostali goście mogli posłuchać pięknych pieśni wykonanych przy akompaniamencie gitary przez Marka Jarosza. Niektóre z nich były podchwytywane przez wszystkich uczestników. S.K.LEONARD SEMPOLIŃSKI - w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
Całe życie Leonarda Sempolińskiego, wybitnego artysty - fotografa było związane z Warszawą. Tu urodził się w 1902 roku. Studiował w Warszawskiej Szkole Malarstwa i Rysunku, Począwszy od końca lat czterdziestych, często odwiedzał Kazimierz nad Wisłą. Stąd wyprawiał się do pobliskich miejscowości: Puław, Janowca, Gołębia, Celejowa, Nałęczowa i Wojciechowa. Systematycznie zapisywał na kliszach zmiany, jakie następowały w krajobrazie kulturowym tych okolic w ciągu trzeciej ćwierci mijającego właśnie stulecia. S.K.PREZENTACJE KONFRATERNI w Dzwonnicy
W niedzielę 5 listopada w Galerii Dzwonnica odbył się wernisaż prac artystów zgrupowanych w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki p.t. "Prezentacje". Jeden z jej założycieli, a równocześnie komisarz wystawy Waldemar Odorowski tak oto widzi Konfraternię : "...Kazimierska Konfraternia Sztuki powstała by znaleźć miarę wieloznaczności Kazimierza - nie jako zbioru motywów do malowania, ale miejsca, gdzie się maluje, gdzie malować trzeba. Rezultatem tego jest obraz, ale zanim on powstanie trwa proces tworzenia. Wtedy w Kazimierzu się jest; poczucie tej obecności współkszałtuje samo miejsce, przydaje mu temperatury i barwy, wyznacza punkty widzenia, często wnika w tkankę emocji..."
S.K.ROMAN ARTYMOWSKI w Kamienicy Celejowskiej.
W niedzielę 17 grudnia w Kamienicy Celejowskiej odbyło się otwarcie wystawy powstałych w Kazimierzu prac Romana Artymowskiego, który jak wielu innych, ulegl magii i urokowi tego miasta - więc one charakter niejako osobistej notatki artystycznej. Prezentowane prace zostały przekazane w darze Muzeum Nadwiślańskiemu przez syna artysty - Daniela Artymowskiego. S.K.