Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński"ZAĆMIENIE".
W Kazimierzu - mieście dwóch księżyców zaćmienie słońca powino wyglądać nieco inaczej niż w pozostałej części kraju. Czy właśnie tak?
Jak się jednak okazało, w Kazimierzu tak jak wszędzie, tarczę słoneczną zasłonił również tylko jeden księżyc.Leszek Długosz

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XXII


PIEWCA STEPOWEJ HELLADY - spotkanie w Kuncewiczówce
W sobotę 21 kwietnia 2001r. w Kuncewiczówce odbył się kolejny wieczór z cyklu poświęconego historii i kulturze mniejszości narodowych w Polsce. Tym razem było to spotkanie autorskie z Tadeuszem Karabowiczem - poetą, tłumaczem i historykiem literatury, zatytułowane "Piewca stepowej Hellady". Autor, który jak powiedział, poetą poczuł się już od wczesnego dzieciństwa, zapoznał zebranych ze swym bogatym dorobkiem poetyckim i translatorskim. Gospodarzem spotkania, jak i całego cyklu, była prof.dr hab. Teresa Zaniewska, która we wprowadzeniu przedstawiła obszerny rys historyczno - kulturowy mniejszości ukraińskiej w Polsce. W koncercie poetycko - muzycznym udział wzięli towarzyszący jej od początku Piotr Nowik - recytacje i Marek Jarosz gitara i śpiew.
S.K.JACEK KOŚMIŃSKI - w Kazimierskim Ośrodku Kultury.
W sobotę 28 kwietnia 2001r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Jacka Kośmińskiego, artysty urodzonego w Kazimierzu Dolnym, a mieszkającego obecnie w Lublinie. Na wystawie prezentowane są motywy z Kazimierza oraz martwe natury - łącznie ok. 30 prac zrealizowanych w różnych technikach (olej, pastel, akwarela). Jest to pierwsza wystawa indywidualna artysty.
S.K.KASIA VELINOV - w Kawiarni "GALERIA".
W sobotę 21 kwietnia 2001r. odbyło się otwarcie wystawy Kasi Velinov pn. "Witrażelazo". Tym razem artystka zaprezentowała swe witraże - obrazy w metalowych, kutych ramach. Elementy szkła łączonego nietypową techniką oraz świetlistość samych witraży, a także ich "malarski" charakter wzajemnie dobrze się uzupełniają - tworząc interesjącą całość. Wystawę mozna oglądać w godzinach otwarcia Kawiarni.
S.K.KLIMATY KAZIMIERZA - w Kuncewiczówce.
W sobotę 7 kwietnia 2001r. odbyło się otwarcie wystawy zbiorowej, na ktorej swe prace przedstawiły; Anna Maria Kozłowska, Katarzyna Bauer - Gawęda, Tina Bauer (lat 15) oraz Sandra Bauer (lat 14). Pokazane zostały batiki, obrazy, rysunki i ceramika. Był to również piekny przykład kultywowania sztuki w rodzinie. Na wystawie spotkały się bowiem trzy pokolenia. Posiadajace duży dorobek artystyczny Matka z córką oraz wyrastające w klimacie umiłowania sztuki - wnuczki.     S.K.


Relacji i reportaży z wcześniejszych wydarzeń - szukaj w ARCHIWUM