Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński"ZAĆMIENIE".
W Kazimierzu - mieście dwóch księżyców zaćmienie słońca powino wyglądać nieco inaczej niż w pozostałej części kraju. Czy właśnie tak?
Jak się jednak okazało, w Kazimierzu tak jak wszędzie, tarczę słoneczną zasłonił również tylko jeden księżyc.Leszek Długosz

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XXV


SŁAWOMIR MROŻEK - w Kuncewiczówce.
Wieczór autorski Sławomira Mrożka, który odbył się w Kuncewiczówce w niedzielę 13 maja 2001r. był prawdziwą ucztą duchową dla wielbicieli talentu tego wybitnego pisarza i dramaturga uprawiajacego również karykaturę oraz publicystykę, majacego w swym dorobku także krótkie formy filmowe. Po zapoznaniu słuchaczy z kilkoma utworami, autor z właściwym sobie taktem i subtelnością udzielał odpowiedzi na niezliczone pytania o kondycję kultury, jej wpływ na postawy człowieka, rolę literatury w życiu... podkreślając, że są one również przedmiotem jego własnych przemyśleń. Nie taił przy tym, że na wiele z nich sam nie potrafi znaleźć prostych odpowiedzi - a tym bardziej gotowych recept. Na zakończenie spotkania, z benedyktyńską cierpliwością dokonywał wpisów i udzielał autografów w przyniesionych na tę okazję książkach oraz na zaproszeniach i widokówkach.
S.K.ARKADIUSZ PACHOLSKI - w Kuncewiczówce.
W sobotę 5 maja 2001r. odbył się wieczor autorski eseisty, autora książek: Pochwała stworzenia, Eseje i gawędy, Widok z okna na strychu, Brulion Paryski - Arkadiusza Pacholskiego. O samym autorze najlepiej niech zaświadczą notki: Kazimierza Brandysa: ... " z Arkadiuszem Pacholskim widzieliśmy się już parokrotnie. To ktoś napewno wybitny. Inteligentny i utalentowany. (...) Wystarczy przeczytać jego esej o św. Augustynie. (...) Zachwycił mnie i ubawił jego pamflet o Panu Tadeuszu drukowany w Kulturze". Otrzymał nagrodę Fundacji Kościelskich.
... oraz Jana Józefa Szczepańskiego: ... " Chyba żadna z literackich nagród tak mnie nie ucieszyła! Taki sprawiedliwy wyrok losu! (...) Wrażliwość Pacholskiego, jego precyzyjny zmysł obserwacji, urzekajaca elegancja stylu, czynią z lektury tego eseju prawdziwe przeżycie artystyczne". Można więc zadać pytanie retoryczne - czy można mieć lepsze rekomendacje?
S.K.ZYGMUNT MAŃKOWSKI - Dziedzictwo, próba bilansu - w Kuncewiczówce.
W piątkowe popołudnie 4 maja 2001r. prof. dr hab. Zygmunt Mańkowski postanowił zmierzyć się z nielada problemem. Podjął próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie; z jakim bagażem dokonań jako ludzkość wchodzimy w XXI wiek oraz ku czemu zmierzamy? Nawet pobieżni obserwatorzy współczesności bez trudu zauważą, że ogromny postęp cywilizacyjny, jakiego jesteśmy świadkami, niesie obok niewątpliwych osiągnięć również całą masę zagrożeń... Badacze, a do takich bez wątpienia należy Profesor - widzą je siłą rzeczy w ostrzejszym świetle. Dalecy są więc od zauroczenia samym postępem technologicznym, jeśli towarzyszy mu widoczna coraz wyraźniej degradacja kultury. Nie może więc dziwić, że refleksje prof. Mańkowskiego na temat najbliższej przyszłości, dalekie były od optymizmu. Jednak na zakończenie, z właściwą sobie pogodą ducha, winę przyjął na siebie sugerując, że widocznie sam jest ostatnio w minorowym nastroju.
S.K.URSZULA ŚLUSARCZYK - w Dzwonnicy i Kuncewiczówce.
We wtorek 1 maja 2001r. odbył się podwójny wernisaż malarstwa Urszuli Ślusarczyk - w Dzwonnicy i Kuncewiczówce. Artystka pokazała najnowsze prace, których inspiracją było drewno z całym bogactwem kształtów, barw i faktury. W trakcie trwających prezentacji, wraz z grupą przyjaciół z Kazimierskiej Konfraterni Sztuk - podjęła się roli gospodyni kolejnego Balu pod Dwoma Księżycami - "Cudzoziemka".
S.K.PIOTR FĄFROWICZ - w Domu Michalaków.
We wtorek 1 maja 2001r. odbył się wernisaż malarstwa Piotra "Tutka" Fąfrowicza połączony z otwarciem sezonu w Domu Michalaków. Przesycony poetyką, alegoryczny świat obrazów "Tutka" stoi w pozornej sprzeczności z nieco "chropawą" postacią artysty. W swej istocie ukazuje jednak jego wielką wrażliwość i sublelność. Jest to świat marzeń w odbiorze otaczającej nas rzeczywistości. .
S.K.HENRYK DĄBROWSKI - w galerii SARP.
W czwartek 1 maja 2001r. odbyło się otwarcie wystawy prof. Henryka Dąbrowskiego pt. "Kazimierz ... mój ci jest". Nie ma w tym słowa przesady bowiem prof. Dąbrowski niemal całe swe życie związał z Kazimierzem, jego odbudową i dniem dzisiejszym. Prezentowane na wystawie prace studialne i rysunki budzą szacunek nie tylko swym profesjonalizmem, lecz również emanującą z nich, wielką miłością do Kazimierza.
S.K.


Relacji i reportaży z wcześniejszych wydarzeń - szukaj w ARCHIWUM