Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XXVIII
AFRYKA JAKIEJ NIE ZNAMY
W sobotę 12 stycznia b.r. w Kazimierskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy fotografii, której autor, ojciec Bonifacy Kotrys - franciszkanin, przedstawił ponad 100 fotogramów czarno - białych, dokumentuj+/-cych jego ponad dwudziestoletnią pracę misyjn+/- w Togo. Dodatkow+/- atrakcj+/- wystawy jest projekcja filmu video ukazuj+/-cego życie i zwyczaje mieszkańców tego egzotycznego dla większoPci z nas kraju.


ISTNIENIA
Sezon artystyczny w Kuncewiczówce zainaugurowali w sobotę 19 stycznia b.r. wystawą swoich prac Małgorzata Szołtysik i Kuba Gredniewski. Wśród prezentowanych obrazów i rysunków szczególną uwagę formą i kolorystyką zwracały te, które były malowane na starych (przedwojennych) chustach chirurgicznych. Dużą sympatię budziły również rysunki córeczki Agaty. Świat widziany oczyma dziecka zdumiewa i zachwyca, odkrywa bowiem często obrazy niedostępne wyobraźni dorosłych.


BRULION KAZIMIERSKI
Z niewielkim opóźnieniem ukazał się już drugi numer Brulionu Kazimierskiego. Podkreślam, że to już drugi, bowiem sceptycy wątpili czy redakcji starczy zapału i równie ciekawych materiałów, jakie zaprezentowane zostały w pierwszym numerze. Na szczęście, jak widać nie zabrakło ani jednego, ani drugiego. Zastanawiać się można, na czym polega siła Brulionu? Otórz moim zdaniem jego niezaprzeczalnym atutem jest to, że jak żadne z dotychczasowych wydawnictw, ukazuje Kazimierz i jego historię poprzez ludzi. Tych, którzy tu mieszkali, lecz również tych, dla których Kazimierz bywał żródłem inaspiracji i utozsamiali się z nim na równi z jego rodowitymi mieszkańcami. W dużym stopniu im właśnie Kazimierz zawdzięcza sławę magicznego miasteczka. Tak było kiedyś, tak jest i dziś. Patrząc na Kronikę 2001r. zawartą w numerze, zdumiewa wielość wydarzeń artystycznych, jakie miały miejsce tu właśnie w ciągu jednego zaledwie roku. Zaglądając zaś głębiej do środka numeru, napotkamy na ciekawe artykuły i zdjęcia do przeczytania i obejrzenia których serdecznie zapraszamy. Brulion Kazimierski jest do nabycia w sklepie "Rozmaitości", kawiarni Galeria oraz innych punktach sprzedaży na terenie Kazimierza w cenie 15 zł. S.K.


KONFRATRZY U ARCYBISKUPA ŻYCIŃSKIEGO
Jednym z animatorów życia kulturalnego na terenie Kazimierza Dolnego jest proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Lewniewski, od dawna zaprzyjaźniony ze środowiskiem artystycznym. On to właśnie na niedzielnym spotkaniu z członkami Kazimierskiej Konfraterni Sztuki i Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego, przedstawił plany na najbliższą przyszłość, a już w poniedziałek uzyskały one przychylną ocenę metropolity lubelskiego abp Józefa Życińskiego, który na porannej audiencji przyjął delegację obu stowarzyszeń. Wstępnie ustalono, że 23 marca w kościele św. Anny odbędzie się wystawa znanego z wielu realizacji sakralnych, lubelskiego art. plastyka Dobrosława Bagińskiego. Jego dziełem jest m. innymi wnętrze kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli na Czechowie. Ciekawie zapowiada się również, przewidziana na 20 kwietnia, zbiorowa wystawa obrazów pt. "Ukrzyżowanie". Odbędzie się ona w kazimierskiej Farze. Do udziału w tej ostatniej, której honorowym patronem zgodził się zostać arcybiskup Życiński, zaproszeni zostaną najwybitniejsi polscy artyści. Dalsze ambitne zamierzenia ks. Tomasza i kazimierskich Konfratrów owiane są na razie mgiełką tajemnicy, której rąbka zapewne uchylimy już w niedługim czasie. Stefan Kurzawiński (Gazeta w Lublinie)

WISŁA RUSZYŁA
W piątek 25 stycznia o godz 9 zadrżały lody na Wiśle w rejonie Kazimierza, aby już po godzinie ruszyć z biegiem rzeki. Wiejący bardzo silny wiatr spychał jednak krę w kierunku prawego brzegu. W niebezpieczeństwie znalazły się statki żeglugi pasażerskiej, z których kilka zostało dosłownie wepchnietych na brzeg. Podniósł się również poziom wody w Grodarzu, którego ujście zostało zatarasowane przez zwały lodu.


JACEK KOŚMIŃSKI - MALARSTWO
W niedzielę 27 stycznia b.r. w Galerii Izdebskiej - Łazorek odbył się wernisaż malarstwa Jacka Kośmińskiego, o którym Waldemar Odorowski tak pisze we wstępie do katalogu: "... Malowal w wielu miejscach, ale najczęściej w Kazimierzu i to właśnie miejsce uczyniło z niego malarza i pozwolilo poczuć się twórcą... te same motywy, spotykane w obrazach innych malarzy , w pracach Kośmińskiego nabierają innego znaczenia - jest w nich refleksja nad minionym, wyciszenie, prostota ..."


JERZY ENGEL W KAZIMIERZU
Na zaproszenie Barbary i Cezarego Sarzyńskich, właścicieli Domu Restauracyjnego - Piekarnia Artystyczna, do Kazimierza zawitał ponownie trener selekcjoner reprezentacji narodowej w piłce nożnej Jerzy Engel.Tym razem, aby przy udziale znanego dziennikarza Przeglądu Sportowego Macieja Polkowskiego promować wspólnie napisaną książkę "Engel. Futbol na tak" W spotkaniu wzięło udział, co szczególnie cieszy, wielu młodych miłośników piłki nożnej. Nie zabrakło również zdeklarowanych kazimierskich kibiców jak panowie Jerzy Plechawski, czy Tomasz Prawica. Podpisywanie książki, wspólne zdjęcia oraz niekończące się pytania, głównie do trenera naszej reprezentacji, wypełniły to ciekawe spotkanie. Dalszy ciąg pobytu Jerzego Engela przebiegał już w ścisłym gronie zaproszonych gości. Degustacja win francuskich, aukcja obrazów na rzecz Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Puławach oraz uroczysty bankiet - wypełniły dalszą część wieczoru. Uczestnicy spotkania zostali uhonorowani przygotowanymi specjalnie na tę okazję Certyfikatami, autorem których okazał się artysta plastyk Romuald Kołodziej. Współorganizatorami imprezy było Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Lubelska Izba Rzemieślnicza.
Stefan Kurzawiński (Gazeta w Lublinie)