Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XD
EWA PACHUCKA - Cytaty z pamięci
Wysoki poziom cyklu wystawienniczego w Galerii Domu Michalaków stał się już standardem. Wanda i Janusz Michalakowie po raz kolejny prezentują artystów z najwyższej półki. Tym razem bohaterką jest Ewa Pachucka, artystka tworząca ponad trzydzieści lat w Australii, obecnie zamieszkała w Mazamet we Francji. Jej wystawa "Cytaty z pamięci" obejmuje m. innymi następujące cykle prac: Kamienie i rumowiska, Pejzaże, Okna, Maski i fascynuje nie tylko wyrazem artystycznym - lecz również, a może przede wszystkim zastosowaną przez artystkę własną techniką prezentowanych monotypii. W historycznej części wystawy, prezentowanej w katalogach i na zdjęciach, zwracają uwagę reliefy szydełkowe. Te przestrzenne kompozycje ludzkich postaci zostały zaprezentowane po raz pierwszy na Warszawskim Festiwalu Sztuki już w 1968 roku. Historykom sztuki można pozostawić rozwianie wątpliwości, czy mimo woli nasuwające się skojarzenia z głośnymi Abakanami są w tym przypadku uprawnione.
Stefan Kurzawiński (Gazeta Wyborcza Lublin)

HANNA STARĘGOWSKA - akwarele
W Kazimierskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż akwarel Hanny Stręgowskiej pt. "Bajka o czerwonych daszkach" prezentowanych niedawno w Chatce Żaka. Artystka wyrażnie akcentuje swą fascynację Kazimierzem, pisząc w katalogu "... Jest miejsce na ziemi, gdzie dachy domów są czerwone, a szybki okien lsnią błękitem nieba i choć wiele takich miast, jedno jest zaczarowane". Broni tym samym prawa do kreowania własnego świata wyobrażeń tak bliskiego, a jednak odmiennego od wizji Marca Chagalla związanych z innym "zaczarowanym miasteczkiem".
Stefan Kurzawiński (Gazeta Wyborcza Lublin)

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ MIASTA KAZIMIERZA DOLNEGO
Również w Kazimierskim Ośrodku Kultury, odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Na uwagę zasługuje, co podkreślił prezes Tadeusz Michalak, nawiązanie w ostatnim okresie dobrej współpracy z władzami miasta. Zaowocowało to wspólną realizacją inicjatyw dot. m. innymi upamiętnienia miejsca, w którym znajdował sie stary cmentarz żydowski, opracowanie koncepcji przyszłej zabudowy historycznego kwartału ulic w centrum miasta oraz wystąpień do władz państwowych o wsparcie finansowe rewaloryzacji Kazimierza.
Stefan Kurzawiński (Gazeta Wyborcza Lublin)

STANISŁWA OŻÓG - rysunek
W Kuncewiczówce odbył się wernisaż wystawy rysunków Stanisława Ożoga zatytułowanej "Cztery pory roku". Swoje prace artysta prezentował już w Kazimierzu parokrotnie. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkały się wystawy erotyków. Tym razem są to multikompozycje, w których artysta przedstawia bogaty świat własnych symboli i skojarzeń. Uważny widz znajdzie w nich zapewne treści uniwersalne i przesłania związane z koegzystencją istoty ludzkiej w świecie przyrody, ubrane w wysmakowaną formę estetyczną, tak charakterystyczną dla twórczości Stanisława Ożoga.
Stefan Kurzawiński (Gazeta Wyborcza Lublin)

LETNIE WIECZORY MUZYCZNE
Letnie Wieczory Muzyczne w Kazimierzu nad Wisłą zainaugurowane zostały muzyką organową w wykonaniu Marcina Szelesta. W programie znalazły się m. innymi utwory Johanna Jacoba Frobergera, Heinricha Scheidemanna, Adama z Wągrowca. W drugiej części koncertu wystąpił Royal String Quartet z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i Karola Szymanowskiego. Już po raz trzeci dyrektorem Letnich Wieczorów jest Jan Popis, który jak zwykle z wielką kulturą i znawstwem wprowadza słuchaczy w repertuar i nastrój koncertów. Przypomnijmy, że Letnie Wieczory Muzyczne odbywają się w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.30. W najbliższym koncercie 13 lipca wystąpią Józef Serafin na ogranach, soliści i muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia oraz kwartet smyczkowy Prima Vista.
Stefan Kurzawiński (Gazeta Wyborcza Lublin)