Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XDII
OTWARCIE GALERII "STODOŁA"
Gości było tylu, że gospodarze musieli zadowolić się miejscami stojącymi na zewnątrz. Powód był nie byle jaki;marzenie wielu krzewicieli kultury, aby sztuka trafiła pod strzechy zostało nareszcie spełnione. Stało się tak za sprawą Katarzyny Czackiej i Jerzego Diatłowickiego, którzy w sobotę otworzyli w Kazimierzu Galerię "Stodoła". Z tą strzechą, to może odrobina przesady, bowiem ten dziewiętnastowieczny zabytkowy obiekt, jak na Kazimierz przystało - jest kryty gontem.
Kolejna galeria w Kazimierzu? W dodatku na ulicy Lubelskiej? A jednak. Ma ona być bowiem odmienna od dotychczasowych. Przede wszystkim prezentowane będą obrazy nie tylko kazimierskich artystów. Równocześnie obok obrazów znajdziemy tam grafikę, srebra, porcelanę, fajans oraz przedmioty użytkowe, jednak z pewnymi cechami artyzmu. Otwarta jest również formuła. A więc: kupno - sprzedaż - komis.
Uroczystość otwarcia, podczas której zabrakło tylko fanafar, odbyła się wg utartych kanonów. Przecięcie wstęgi, część oficjalna (na szczęście krótka) koncert w wykonaniu niegdysiejszego barda studenckiego Stanisława Klawe oraz poczęstunek, w trakcie którego można było obejrzeć zgromadzone zbiory. Z poczęstunkuuwagę przykuwało wino, sery, warzywa i słodycze. Z obrazów zaciekawienie budziły obrazy Romana Kramsztyka, Józefa i Stanisława Czajkowskich, uchodzacego za ostatniego kapistę Janusza Strzałeckiego, Tymona Niesiołowskiego, Franciszka Starowieyskiego, Tadeusza Kulisiewicza, Otto Axera, Zenona Kononowicza i innych nie mniej znanych.

Galeria "Stodoła" mieści się w Kazimierzu Dolnym przy ul. Lubelskiej 56a (nad Grodarzem) tel. 81/8810 076 i zaprasza w godz. 10 - 18.00 (z wyjątkiem poniedziałków).
Stefan Kurzawiński, GRJ (Gazeta Wyborcza Lublin)


ARTUR TABOR - W KAZIMIERSKIM OŚRODKU KULTURY
Siłą przyzwyczajenia, gdy mówimy o zdjęciach przyrodniczych przywołujemy w myśli niezrównanego fotografika Włodzimierza Puchalskiego. Przywołują go również jego znakomici następcy. Pomni, że to Jemu właśnie zawdzięczają bakcyla umiłowania przyrody - pasję do owych "Bezkrwawych łowów". Jednym z nich jest bez wątpienia Artur Tabor - przyrodnik, a zarazem artysta fotografik, mający w swym dorobku współpracę z National Geografic, BBC oraz wieloma polskimi czasopismami jak Echa Leśne, Łowiec Polski, Głos Lasu ...
Otwarta właśnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury wystawa pt. "Te co skacza i latają", obok treści poznawczych, uświadamia nam, że fotografia przyrodnicza staje się dziedziną sztuki. Artur Tabor ukazuje bowiem świat przyrody nie tylko poprzez rejestrację przy pomocy kamery jego naturalnego piękna. Nie zadowala go sam fakt sfotografowania obiektu, będącego często owocem wielodniowego maskowania i podchodów okupionych olbrzymią dozą cierpliwości. Oglądając jego barwne fotogramy możnaby pomyśleć, że rzuca wręcz zaklęcia, zaczarowuje w jakiś sposób tę jedyną ulotną chwilę, kiedy to fotografowany obiekt jawi się najpełniej w całej swej krasie.
Wystawa w KOK będzie czynna do 28 września. Przypomnieć również warto, że w Muzeum Przyrodniczym czynna jest wystawa Włodzimierza Puchalskiego "Cztery pory roku - Lato". Obie naprawdę warto zobaczyć.
Stefan Kurzawiński, GRJ (Gazeta Wyborcza Lublin)