Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XDIII

GRAND PRIX ZA AUTOPORTRET.
Agnieszka Kieliszek
 - Mistrz i Anioł.
Powiększ obrazek.
W konkursie na Autoportret inspirowany twórczością Jacka Malczewskiego, który został zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i Państwową Galerię Sztuki w Sopocie dwa pierwsze miejsca zdobyły studentki Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Grand Prix jury przyznało Agnieszce Kieliszek za obraz Mistrz i Anioł, a drugą nagrodę Aleksandrze Galant za cykl prac Bez tytułu. Jak podano w katalogu pokonkursowym - Jury zwracało szczególną uwagę na prace, które łączyły w sobie oczywistość inspiracji twórczością Malczewskiego z wysokimi walorami artystycznymi. Jury przewodniczył Tomasz Tatarczyk - artysta mieszkający w Męćmierzu k/ Kazimierza Dolnego, z którego twórczością można się aktualnie zapoznać w 3. numerze Brulionu Kazimierskiego. Warto podkreślić, że talent Aleksandry Galant został już wcześniej zauważony na jej macierzystej uczelni. Jako wyróżnienie należy bowiem uznać fakt, że pokaz jej prac w kazimierskiej Galerii Dzwonnica był częścią oficjalnego programu tegorocznej inauguracji roku akademickiego Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym.


60. ROCZNICA KRWAWEJ ŚRODY.
Mianem "Krwawej Środy" określona została pacyfikacja dokonana przez hitlerowców 18 listopada 1942r i w dniach następnych na terenie Bochotnicy, Cholewianki, Helenówki, Jeziorszczyzny, Kazimierza Dolnego, Lasu Miejskiego, Parchatki, Rogowa, Rzeczycy, Witoszyna, Włostowic i Zbędowic Kolonii. Zamordowano wówczas ok. 140 mężczyzn. Dokładna liczba zabitych nie jest jednak znana. W 60 rocznicę tych tragicznych wydarzeń odprawione zostało nabożeństwo oraz złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem wzniesionym dla uczczenia ofiar tamtych pamiętnych dni. Po uroczystościach, w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie, na którym uczestnicy tamtych wydarzeń opowiadali o swych przeżyciach. Odczytane zostały również relacje nieżyjących już naocznych świadków Krwawej Środy.INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO
W KOLEGIUM SZTUK PIĘKNYCH
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w farze w intencji społeczności akademickiej Kazimierza Dolnego uświetnioną koncertem Chóru Akademickiego UMCS pod dyrekcją prof. Urszuli Bobryk. Następnie w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Koszczyc - Witkiewicza odbyła się immatrykulacja studentów. Tym samym Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu rozpoczęło drugi rok działalności. Rektor UMCS prof. Marian Harasimiuk pasował na studentów kolejnych 26 osób. Łącznie więc w bieżącym roku akademickim Kolegium liczyć będzie 44 studentów.
W ramach uroczystosci przygotowane zostały dwie wystawy. Na pierwszą z nich zatytułowaną "Gimnaastyka wyobraźni" składają się prace studentów wykonane w Pracowni Podstaw Wiedzy Wizualnej. Druga, otwarta w Galerii Dzwonnica jest indywidualną wystawą malarstwa studentki drugiego roku Wydziału Artystycznego UMCS - Aleksandry Galant.
Zwieńczeniem wieczoru było wspólne spotkanie Rady Patronackiej i sympatyków Kolegium, które odbyło sie w Domu Restauracyjnym B. i C. Sarzyńskich. Wśród zaproszonych gości znaleźli się starosta powiatu puławskiego Jerzy Wieczorek, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kuś, burmistrz Kazimierza Andrzej Szczypa oraz proboszcz parafii ks. Tomasz LewniewskiGościem honorowym był wybitny historyk prof. Norman Davies, który jak sie okazało jest również swietnym akordeonistą.
ZUZANNA RUCIŃSKA (1914 - 2001) - W KAZIMIERSKIM OŚRODKU KULTURY
Zuzanna Rucińska, która wiekszość swego życia spędziła w Kazimierzu, malarstwem czynnie zajęła się dopiero po przejściu na emeryturę. Syn autorki - Piotr Ruciński, zarazem inicjator wystawy - w katalogu, tak napisał o twórczości swojej Matki: "Malarstwo Zuzanny Rucińskiej jest przykładem pięknego zjawiska twórczości amatorskiej, jaka rozwijała się i trwa w Kazimierzu obok potężnego nurtu twórczości profesjonalnej, wzmocnionego przez powstanie Kolegium Sztuk Pięknych UMCS". W istocie, trudno o bardziej trafną charakterystykę uwarunkowania działań podejmowanych przez wielu artystów w Kazimierzu - miasteczku, którego atmosfera wyjątkowo im sprzyja. Ten właśnie klimat powoduje, że korzystają z niego zarówno profesjonaliści jak i ci, którzy sztukę traktują jako naturalny sposób zaspokajania swych pasji. Istnieją tego piękne przykłady. Jednym z nich jest właśnie malarstwo Zuzanny Rucińskiej.


EWA GRZYBOWSKA - W KUNCEWICZÓWCE
Ewa Grzybowska urodziła się we Lwowie. Studia malarskie podjęła po wojnie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u prof. Z. Rudnickiego, a następnie u prof. E. Eibisha. W roku 1947 przeniosła się na Akademię warszawską do pracowni prof. Jana Cybisa. Dyplom uzyskała w 1953 roku.
Kolega malarki - również malarz, Włodzimierz Dawidowicz - pisze o malarstwie Ewy Grzybowskiej m. innymi: "... Malarstwo Ewy Grzybowskiej zawiera różne spojrzenia na przyrodę, a także na wtopioną w nią architekturę. Artystka ma silny kontakt z naturą i obserwując jej przemiany, oddaje w subtelny sposób charakter przestrzeni. Intensywne, acz stonowane barwy - to wpływ malarzy kolorystów, profesorów Jana Cybisa i Eugeniusza Eibisha. Rozmowy zaś z Jerzym Nowosielskim, wpłynęły między innymi na to, że w budowaniu obrazu decyduje forma. Kompozycje obrazów są przemyślane. Kontakt autorki z przyrodą - to głęboka fascynacja."