Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XDIV
AUTORSKIE WIECZORY FILMOWE.
Spotkanie z Pawłem Woldanem
Scenarzystą i reżyserem, realizatorem pięciu filmów dokumentalnych dla Wytwórni Filmów Oświatowych oraz jednego dla Studia Filmowego im. Irzykowskiego. Od 1989 roku współpracującego z Telewizją Polską, dla której wyreżyserował 3 teatry oraz około 50 filmów dokumentalnych.
Kadr z filmu
Zaproszenie
W trakcie spotkania zaprezentowane zostały cztery filmy. "Jestem gotowy na wszystko" to najnowszy film (2002) poświęcony pamięci ks. Jerzego Popiełuszko. Postać bohatera ukazana jest poprzez archiwalne zdjęcia i filmy, głównie z okresu stanu wojennego, zaś wstrząsająca w swym wyrazie narracja oparta została o zapiski (pamiętnik) księdza Jerzego. "Pan Szperlik" - 1987 i "Edukacja" - 1985 pozostają żywym świadectwem zachowań wyrosłych w systemie totalnego kłamstwa i obłudy tamtego okresu. Film "Zaproszenie" - 1992 zrealizowany został w czasie Otwartego Dnia z okazji 50. rocznicy Telewizji Polskiej. Groteskowe, rodem z legendarnego "Rejsu" sceny, jakie oglądamy, skłaniają do wielu gorzkich refleksji. Zarówno nad wizerunkiem dostojnego jubilata, jak też tych, którzy otarli się o wyśniony świat swych wyobrażeń. Organizatorem Autorskich Wieczorów Filmowych jest Kazimierski Ośrodek Kultury. (22 marzec 2003r.)


KLIMATY... MIEJSCA... NASTROJE...
Wystawa Fotografii Jerzego Kuny
Jerzy Kuna - Wisła
Fotograficzne pasje Jerzego Kuny są kazimierzanom znane od wielu lat. Jest niestrudzonym tropicielem motywów, które można utrwalić w kadrze. Niezwykła wrażliwość pozwala mu dostrzec piękno nawet w pozornie mało efektownych miejscach; źdźbło trawy, samotne drzewo, snujące się dymy ogniska, mgła rozściełająca się nad łąkami - we wszystkim jest w stanie dostrzec obiekt godny utrwalenia na błonie filmowej. Wodniak z umiłowania, szczególną miłością darzy jednak Wisłę, która pojawia się na jego zdjęciach najczęściej. Wystawa jest czynna w Kazimierskim Ośrodku Kultury do końca kwietnia. (14 marzec 2003r.)


AUTORSKIE WIECZORY FILMOWE.
Spotkanie z Krzysztofem Nowakiem - Tyszowieckim
reżyserem filmów dokumentalnych, animowanych oraz fabularnych. Laureatem licznych festiwali i przeglądów filmowych w kraju i za granicą.
Kadr z filmu
Boskość J.W. Stalina
Autorskie Wieczory Filmowe w Kazimierzu Dolnym zostały zainaugurowane trzema filmami w reżyserii Krzysztofa Nowaka - Tyszowieckiego: "Boskość J.W. Stalina w świetle najnowszych badań", "Tajemnica pana X" oraz "Moja wojna z Budionnym czyli póki my żyjemy". Szczególne zainteresowanie wzbudził, szokujący już samym tytułem film "Boskość J.W. Stalina", w którym naukowcy powołanego w roku 1996 przez prezydenta Gruzji Eduarda Szewardnadze Centrum Naukowo - Badawczego Studiów nad Fenomenem Stalina, mają za zadanie przekonać świat o niewinności Stalina i odrodzić kult jego osoby. Dokumentalny zapis przeprowadzonych rozmów możnaby określić mianem groteski, gdyby ... No właśnie, gdyby na chwilę zapomnieć, jak przerażający w swych skutkach był reżim komunistyczny pod kierunkiem "Wodza Narodów" - Józefa Wisarionowicza. Jak powiedział pomysłodawca przedsięwzięcia - Tadeusz Palka - było to pierwsze spośród planowanych w cyklu miesięcznym spotkań z twórczością wybitnych polskich dokumentalistów. Organizatorem Autorskich Wieczorów Filmowych jest Kazimierski Ośrodek Kultury. (22 luty 2003r.)