Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA XDVII


... ALE KSIĘGA CZEKA NA OBRAZ.
Ten cytat z "Tryptyku Rzymskiego" legł u podstaw inicjatywy księdza Tomasza Lewniewskiego, by zbliżającą się 25 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, uczcić środowiskową wystawą malarstwa, grafiki i dyscyplin pokrewnych, pod tytułem "Miłosierdzie". Wystawa, której otwarcie nastąpi 15 pażdziernika b.r. odbędzie się w Kazimierzu Dolnym. Do udziału zaproszeni zostaną artyści tworzący w Lublinie i Kazimierzu - a także ci, którzy utożsamiają się z lubelszczyzną. Patronat honorowy nad wystawą objął metropolita lubelski abp. Józef Życiński przy współudziale ich magnificencji - rektorów UMCS i KUL - Mariana Harasimiuka i Andrzeja Szostka.


WALNE ZGROMADZENIE TPMKD.
W sobotę 17 maja 2003r. odbyło się Walne Zgromadzenie Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Po wysłuchaniu sprawozdania, które w imieniu ustępującego zarządu przedstawił prezes Tadeusz Michalak oraz dyskusji, zebrani dokonali wyboru władz Towarzystwa na kolejną kadencję. W składzie nowego zarządu, rozszerzonego z 7 do 9 osób, znaleźli się; Rudolf Buchalik, Roman Kołodziej, Stefan Kurzawiński - skarbnik, Adam Madejski, Tadeusz Michalak - prezes, Anna Nowicka, Piotr Ruciński
- v-przezes, Edward Wojtalik oraz Ewa Wolna - sekretarz.


TADEUSZ FILIPEK - WYSTAWA PORTRETU.
W galerii Izdebska - Łazorek odbył się wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Filipka, urodzonego w Puławach, a mieszkającego na stałe i tworzącego w Lund w Szwecji. Na wystawie szczególną uwagę zwracają ekspresyjne - przepojone pewnym mistycyzmem - portrety. Pojawia się też pełna skupienia tematyka sakralna jak również dynamiczne studia postaci ludzkich. Krzysztof Karpiński we wstępie do katalogu, tak mówi o twórczości Tadeusza Filipka: "... Centralnym punktem zainteresowania artysty jest postać ludzka - człowiek, a właściwie jego ciało. Piękno owego ciała, przedstawione często realistycznie i w ostrej barwie, splata się z postaciami zdeformowanymi i wyniszczonymi biologicznie, co może świadczyć o tym, że Tadeusz Filipek pamięta o bezwzględności czasu i nieubłaganym przemijaniu ..." Sam artysta zaś, definiując swoje credo, mówi: " ... Odwołuje się w mojej twórczości do form klasycznych, które w swym najlepszym wydaniu zawsze nosiły w sobie najszczerszy ładunek emocjonalny."


KONCERT FORTEPIANOWY - KAROLA RADZIWONOWICZA.
Dom Restauracyjny Barbary i Cezarego Sarzyńskich wystąpił z nową propozycją. W sobotę 17 maja 2003r. miłośnicy muzyki klasycznej, w kameralnej atmosferze, mieli niezwykłą okazję wysłuchania koncertu fortepianowego w wykonaniu światowej sławy pianisty - do jakich zalicza się bez wątpienia Karol Radziwonowicz. Artysta, występujący w słynnych salach koncertowych świata, m. innymi w Carnegie Hall w Nowym Yorku, jako jedyny pianista w historii światowej fonografii, nagrał wszystkie dzieła fortepianowe J.J. Paderewskiego. W trakcie koncertu Karol Radziwonowicz zagrał utwory Ignacego Jana Paderewskiego oraz Fryderyka Chopina - a w tym Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es - dur op.22 - dedykowane Janowi Pawłowi II w 25. rocznicę Pontyfikatu.


WYSTAWA POPLENEROWA STUDENTÓW WARSZAWSKIEJ ASP.
We wtorek 13 naja 2003r. w galerii Brama oraz w Knajpie U Fryzjera odbyła się wystawa poplenerowa "Majowego pleneru malarskiego". Uczestniczyli w nim studenci warszawskiej ASP z pracowni prof. Wiesława Szamborskiego. Opiekunem grupy był Janusz Oskar Knorowski - popularny wśród kazimierskiej bohemy - "Janello". Plener, nawiązujący do tradycji zapoczątkowanej w Kazimierzu przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego, mógł dojść do skutku m. innymi dzięki gościnności Domu Architekta i galerii Brama, Wydawnictwu L-Print (katalog) Zakładowi Stolarsko - Ramiarskiemu z Góry Puławskiej (podobrazia) oraz Knajpie U Fryzjera. Na zdjęciu obok jeden z obrazów prezentowanych na wystawie, autorstwa Kingi Olszewskiej - "Ulica Cmentarna".