Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Muzea i Galerie
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Mapy, Sztychy, Ryciny
Urząd Miasta
Archiwum
Wieści z Gapiej Góry
Linki, sznurki, troczki..
prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan KurzawińskiW KAZIMIERZU DOLNYM
Konrad Nawrocki

Album zawiera bogaty 
zbiór zdjęć starego Kazimierza
najwybitniejszych polskich
artystów fotografików

© Copyright by
STUDIO Art & Design


KSIĘGA DI


KABARET JANUSZA HORODNICZEGO - "SZCZYPTA".
W piątek 25 lipca 2003r. w kameralnej sali Kazimierskiego Ośrodka Kultury mieliśmy okazję gościć "Przy szabasowych świecach" - taki bowiem tytuł nosił program kabaretu jednego aktora "Szczypta", którego autorem i wykonawcą jest Janusz Horodniczy" "Szczypta" jest kabaretem uprawiającym różnorodne gatunki wypowiedzi, stosującym całą gamę środków wyrazu. Jest to bez wątpienia wynikiem bogatego dorobku scenicznego twórcy kabaretu, którego działalność artystyczna związana była z teatrami Wrocławia, Gdańska, Opola, Łodzi oraz Warszawy. Janusz Horodniczy ma na swoim koncie szereg pięknych ról teatralnych jak np. książę Bołkoński w "Wojnie i pokoju", Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze", czy też prokurator w "Sądzie nad operetką".KOLONIA ARTYSTYCZNA W KAZIMIERZU DOLNYM XIX - XXI w.
Ten wernisaż wszyscy przyjęli z radością. Przez wiele ostatnich lat w Kamienicy Celejowskiej de facto mieściły się dwa muzea - malarstwa i wyrobów sztuki złotniczej. Żadnemu z nich to nie służyło. Po przeniesieniu kolekcji sreber do dawnej galerii Dzwonnica i odnowieniu wnętrz Kamienicy Celejowskiej powstały nareszcie warunki do stworzenia galerii malarstwa z prawdziwego zdarzenia. Tytuł wystawy najpełniej oddaje zarówno oczekiwania - jak też charakter zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego. Otwarcie tej ekspozycji spina pewną klamrą mit o miasteczku malarzy - kolonii artystycznej - z jego rzeczywistym wymiarem. Powstał bez wątpienia namacalny ślad, że przynależność Kazimierza Dolnego do Europejskiej Federacji Koloni Artystycznych nie jest fikcją. Tę wystawę koniecznie trzeba zobaczyć.STEPHANIE DE RATULD - "KTO?"
W kolejnym spektaklu Offowego Festiwalu Teatralnego w Kazimierzu Andrzej Maria Marczewski i Jadwiga Andrzejewska - twórcy Teatru Mentalnego - przedstawili dramat Stephanie de Ratuld - "Kto?". W dwuosobowej obsadzie aktorskiej wystąpili: Jadwiga Andrzejewska - Claire i Andrzej Baranowski - Rene. Autorka poszukująca odniesienia głównie w sferze doznań pozazmysłowych, ezoterycznych, transcedentalnych - przenosi nas w świat w pewnym stopniu nierzeczywisty - emanujący dobrem, miłością, życzliwością, oddaniem, świat jakże inny od dzisiejszego, w którym żyjemy. Zainteresowanych bliższym poznaniem repertuaru i dokonań Studia Teatr Test odsyłamy na stronę internetową Andrzeja Marii Marczewskiego.LETNIE WIECZORY MUZYCZNE - ANDRZEJ BIAŁKO
W kolejnym, czwartym już koncercie Letnich Wieczorów Muzycznych w Kazimierzu nad Wisłą z mistrzowskim koncertem organowym wystąpił Andrzej Białko. W programie znalazły się utwory: Girolamo Frescobaldiego - "Messa della Madonna" (z cyklu Fiori Musicali,1635 r.) Samuela Scheidta - Tabulatura nova, 1624 r. (fragm.) Dietricha Buxtehude - Preludium G-dur, Magnificat noni toni, Preambulum a-moll oraz Jana Sebastiana Bacha - Klavierübung III, 1739 r. Słowo wstępne o muzyce wygłosił Jan Popis.CZŁOWIEK MAGNES - "MAGNETO"
Na kazimierskim Rynku widziano już różne cuda - niewidy. Tym razem odegrania roli "Człowieka Magnesu" podjął się przebywający incognito w Kazimierzu ... no mniejsza z tym, kto to taki. Najważniejsze, że obdarzony naturalnym magnetyzmem rzeczywiście potrafił utrzymać na sobie całkiem spore ilości "żelastwa" wzbudzając spore zainteresowanie turystów przebywających na Rynku. Aby cała historia miała jednak wszelkie cechy prawdopodobieństwa, za wieszanie przedmiotów pobierane były opłaty - co łaska, a ona jak wiadomo, na pstrym koniu jeździ.