Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński

Głosuj na naszą stronę w
Kaboom Top WWW
Plus! Minus! Głosuj! Serwis Internetowy Kaboom! Serwis Internetowy Kaboom - Kaboom Top WWW

© Copyright by
STUDIO Art & Design


ARCHIWUM - KSIĘGA VIII
Wystawa Henryka Wańka - w Domu Michalaków.
Galeria sztuki w Domu Michalaków rozpoczyna sezon 2000 wystawą Henryka Wańka, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, uważanego także za znakomitego publicystę. Prezentacja twórczości tej rangi malarza ma przypomnieć najlepsze czasy w dziejach Kazimierza - miasta sztuki wysokiej.
Henryk Waniek maluje wizyjne, poetyckie pejzaże, w których zaznaczają się silne wpływy surrealizmu i tzw. realizmu magicznego. Zajmuje się również scenografią dla teatru, filmu i telewizji oraz plakatem filmowym. Obdarzony także talentem literackim pisze eseje z pogranicza filozofii, estetyki i historii. Wydał trzy książki, m.innymi; Podróż mistyczną z Oświęcimia do Zgorzelca. Mieszka w Warszawie; silnie związany ze Śląskiem, jest wybitnym znawcą teraźniejszości i przeszłości tego regionu.Batiki - Anny Marii Kozłowskiej.
 W sobotę 8 kwietnia b.r. w Kuncewiczówce odbył sie wernisaż prac Anny Marii Kozłowskiej, wykonanych w rzadko spotykanej technice, jaką jest batik, polegającą na pokrywaniu woskiem miejsc, które mają pozostać niezabarwione. Autorka, historyk sztuki, wieloletni nauczyciel plastyki, członek Polskiego Stowarzyszenia Eduakcji Plastycznej oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych - techniką tą posługuje sie od wielu lat - a Jej prace znajdują sie w zbiorach prywatnych w Anglii, Australiii, Kanadzie, Niemczech Norwegii, Rosji.
W wernisażu uczestniczył, zaprzyjaźniony z artystką - mistrz liryki i kameralnego nastroju - Leszek Długosz, muskając kilkakroć - jakby od niechcenia, klawiaturę pianina stojącego w salonie domu Jerzego i Marii Kuncewiczów. S.K.Powołanie Kazimierskiej Konfraterni Sztuk.
 Po wielu kuluarowych rozmowach, prowadzonych od dawna w kazimierskim światku artystycznym zostało zwołane zebranie założycielskie stowarzyszenia p.n. "Kazimierska Konfraternia Sztuk". Najwięcej kontrowersji wzbudził statut. Później poszło już dość gładko. Po zebraniu, liczne grono członków założycieli, długo w noc świętowało tę wyjątkową chwilę.Wystawa " NASZE DRZEWA I KRZEWY " - w Muzeum Przyrodniczym
Otwarcia wystawy dokonał kierownik Muzeum - Wiktor Kowalczyk Wiosenny sezon turystyczny w Muzeum Przyrodniczym został zainaugurowany wystawą " Nasze drzewa i krzewy ", której współorganizatorami są ; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwo Puławy, które wniosły w to przedsięwzięcie zarówno wkład merytoryczny jak i finansowy. Wystawa jest dotowana przez WFOŚiGW w Lublinie , zaś sponsorem są Zakłady Azotowe "PUŁAWY" S.A.
Autorem scenariusza i aranżacji wystawy jest kustosz Muzeum Przyrodniczego - Wojciech Piskorek. Przed wystawą "Nasze drzewa i krzewy" Wojciech Piskorek przygotował 3 ekspozycje czasowe z tego cyklu w odstępach dwuletnich: "Porosty okolic Kazimierza" (1994), "Wśród mchów i paproci" (1996) oraz "Grzyby - trzecie królestwo" (1998) - cieszące sie uznaniem fachowców i dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Na wystawie zaprezentowano ponad 40 gatunków drzew i krzewów występujących w naturalnym stanie na Lubelszczyźnie. Zwiedzający znajdą tu odpowiedź na wiele pytań. Co to jest drzewo ? Kiedy pojawiły sie pierwsze rośliny drzewiaste na Ziemi ? Dlaczego i w jaki sposób drzewa rosną ? Jakie organizmy zamieszkują ich korzenie, pnie i korony ?Jakie rodzaje lasów można spotkać w naszym regionie ? Jakie pożytki czerpiemy z drzew ? I wiele wiele innych.
Wystawę można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 10.00 do 15.00 - /latem do 16.00/ przez okres co najmniej roku.
W.K.JAN STĘPIEŃ - WIECZÓR AUTORSKI
Z inicjatywy Kazimierskiego Klubu Rotary, tuż przed oficjalnym otwarciem sezonu, w KUNCEWICZÓWCE odbył się wieczór autorski rzeźbiarza, rysownika, pisarza i poety - Jana Stępnia - autora m. inymi tomików "Wyznania", "Pokuta po polsku", "Szaleństwa Marii".
Jak z góry można było przypuszczać, spotkanie z człowiekiem o tak szerokim wachlarzu zainteresowań, dało możność nie tylko zapoznania się z dorobkiem artystycznym - lecz również /czemu wyjątkowo sprzyja atmosfera Kuncewiczówki/ bezpośredniej wymiany poglądów na tematy często wykraczające poza sferę działań doraźnych artysty.
S.K.