Strona główna
Kazimierz Dolny
Aktualności
Kronika wydarzeń
Galerie i wystawy
Hotele, Pensjonaty
Bary, Restauracje
Trasy turystyczne
Historia, Zabytki
Miasta partnerskie
Urząd Miasta
Archiwum
Linki, sznurki, troczki..

prowadzenie strony
i zdjęcia:
Stefan Kurzawiński

Głosuj na naszą stronę w
Kaboom Top WWW
Plus! Minus! Głosuj! Serwis Internetowy Kaboom! Serwis Internetowy Kaboom - Kaboom Top WWW

© Copyright by
STUDIO Art & Design


ARCHIWUM - KSIĘGA IX
KUNCEWICZÓWKA. Wystawa Rodzinna Filipiaków - Turczyńskich.
...Spotkanie na jednym wernisażu prac trzech pokoleń artystów wywodzących sie z jednego rodzinnego pnia, nie zdarza się często. Nic też dziwnego, że obok możności obejrzenia samych prac Władysława Filipiaka, jego córki Elżbiety i wnuka Kuby Turczyńskiego, kapitalną sprawą stała się opowiedziana przez Waldemara Odorowskiego - saga rodu Filipiaków. Artystów od lat związanych z Kazimierzem i współtworzących jego niepowtarzalną atmosferę....
Wato zwrócić uwagę na dwa portrety pędzla Władysława Filipiaka, pierwszy pani Barbary Mazurkiewicz, pochodzący ze zbiorów prywatnych oraz ten niedokończony /lecz jakże trafny/ portret Jerzego Kuncewicza, - należący do stałej ekspozycji domu Kuncewiczów.
S.K.DOM MICHALAKÓW. Jakub Cwieczkowski - Pejzaż polski.
...Te piękne wizje subiektywnie przeżytej i zinterpretowanej natury nie odcinają się od doświadczeń sztuki nowoczesnej, przeciwnie, w tych syntetycznie potraktowanych płaszczyznach dostrzegamy wartości zaczerpnięte zarówno z abstrakcjonizmu jak i wcześniej istniejących prądów, od impresjonizmu poczynając.
Artysta należąc do uczniów prof. Ludwika Maciąga, zawdzięcza mu umiejętność całkowitego widzenia kadru i takiego jego rozwiązania, że przypadkow wybrany fragment współbrzmi z każdym innym elementem danej kompozycji. Właśnie kompozycji, chociaż Cwieczkowski maluje wyłącznie w plenerze.....
Stanisław Ledóchowski / - ze wstępu do katalogu./GALERIA DZWONNICA. Jerzy Gnatowski - wystawa retrospektywna.
Jerzy Gnatowski - urodzony w 1929 roku w Łomży studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Od roku 1955 pokazuje swoje grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, ze wszystkimi zaszczytami z tym związanymi; a więc medale, nagrody, wyróżnienia, zakupy, dyplomy, propozycje udziału w plenerach. Obecna wystawa zorganizowana przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wieńczy 70 - lecie urodzin oraz 45 - lecie pracy twórczej Artysty.DOM MICHALAKÓW. Maria Anto - obrazy.
Maria Anto nie uprawia sztuki. Ona JEST SZTUKĄ. Przełożenie Marysia - obraz, jest tak pełne i oczywiste, że Marysia powinna chodzić po ulicach w ramach. Albo wisieć obok swoich obrazów w Sevres pod Paryżem. Jako wzorzec "nadwrażliwca". Nie znam bowiem nikogo drugiego, kto by zemdlał przy sztaludze, tylko dlatego, ze nie zauważył, że maluje trzecią dobę bez przerwy.
Jej obrazy są więc takie, jak Ona. Skupione, serdeczne, bez pretensji i uprzedzeń do czegokolwiek, nadzwyczaj osobiste, tajemnicze i pełne miłości. Z tej miłości pewnie chętne do poprawiania świata, wzbogacania go o nadrealność.
Przebywanie z obrazami Marysi, z Marysią - uszlachetnia. Niemal natychmiast dystansuje się od "chamskiej normy", którą narzuca rozpędzona współczesność.
Jan Wołek / - ze wstępu do katalogu./KUNCEWICZÓWKA. Rafał Korzeniowski - Dwa Kazimierze.
Dobrochna i Rafał Korzeniowscy wnieśli do Kuncewiczówki atmosferę Krakowa. On - autor wystawy - fotografie jakby obiektywem malowane. Ona - ducha krakowskiej Cyganerii. Na wernisażu towarzyszył im zespół "Di Galicjaner Klezmorim"
Zwieńczeniem całości był "BAL ARTYSTÓW I MIŁOŚNIKÓW SZTUKI" - w stylu lat 20-tych, o którym szerzej - niebawem.